ING Bank Śląski zaoferuje kredyty hipoteczne ze zmienną stopą. Będą oparte na wskaźniku WIRON

ING Bank Śląski wznawia sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyty te będą oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Nowa oferta obowiązywać będzie dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 r. - poinformował bank w komunikacie prasowym.

ING Bank Śląski podał, że oprocentowanie będzie składało się ze wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana oraz z marży banku. 

"W związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu" - napisano w komunikacie banku. 

"Dzięki tej zmianie Bank realizuje założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON" - dodano. 

Reklama

W ofercie ING nadal będą dostępne kredyty hipoteczne z okresowo stałą stopą. 

ING zawiesił ofertę kredytów hipotecznych ze zmienną stopą w grudniu 2022 r. Tuż po nim podobne decyzje, w styczniu i lutym, podjęły banki BNP Paribas oraz Millennium.

PKO BP: całość kredytów w spłacie będziemy zamieniać z WIBOR na WIRON w 2025 roku

Powrót do pożyczek na nieruchomości opartych o zmienną stopę zapowiedział w połowie maja wiceprezes PKO BP. Wskazał on, że bank chce być gotowy "z WIRON-em w II połowie tego roku". Pierwsze oferty mają być skierowane do klientów korporacyjnych.  

Obecnie trwa reforma wskaźnika referencyjnego, od którego uzależnione jest oprocentowanie kredytów, również dla klientów detalicznych. Dotychczas stosowany przez rynek wskaźnik WIBOR, który oparty jest m.in. na prognozach bankowców, zostanie do 2025 r. zamieniony na wskaźnik WIRON, oparty na oprocentowaniu depozytów jednodniowych. 

"Całość kredytów w spłacie zaczniemy zamieniać z WIBOR na WIRON od stycznia 2025 r. To będzie dla klienta bezkosztowo, proces automatyczny, aby było bezkolizyjnie" - stwierdził Dariusz Szwed.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | WIRON | ING Bank Śląski | nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »