Internet rzeczy wywróci nasz świat. W sieci pojawią się miliony urządzeń

Maszyny komunikujące się ze sobą za pośrednictwem internetu już niedługo nie będą potrzebowały pomocy człowieka. Eksperci przewidują, że za 5 lat do sieci podłączonych będzie nawet 50 miliardów urządzeń.

Rozwój i postęp cywilizacji zaskakuje z dnia na dzień. Odkrywanie coraz to nowszych wynalazków staje się chlebem powszednim, który przyczynia się do codziennej egzystencji społeczeństwa. Patrząc na wynalazki XIX wieku, które zmieniły komfort codziennego życia i funkcjonowania jednostki (silnik diesla, samochody o napędzie elektrycznym, maszyna do szycia, piec indukcyjny itp.) aż ciężko uwierzyć, że wkrótce nabiorą one jeszcze większego wymiaru, u którego podłoża stoi "Internet Rzeczy".

Internet rzeczy nie jest jeszcze wszystkim dobrze znany. Tak naprawdę dopiero zaczyna ewoluować. Za jego sprawką stoją urządzenia gospodarstwa domowego, przedmioty codziennego użytku, które mogą się ze sobą komunikować za pośrednictwem sieci komputerowej i co najważniejsze bez ingerencji człowieka.

Reklama

Dzięki inteligentnym przedmiotom każda strefa społecznego funkcjonowania z zakresu przemysłu, działalności gospodarczej, energetyki, handlu detalicznego, motoryzacji itp. może stać się drogą do sukcesu i nowatorskim rozwiązaniem wielu problemów. Nic więc zaskakującego w tym, że do 2020 roku wg. ekspertów PricewaterhouseCoopers na całym świecie podłączonych do sieci będzie nawet 50 miliardów urządzeń włączając w to telefony komórkowe, telewizory, sprzęd AGD, RTV itp.

- Prognoza jest bardzo obiecująca, ale należy pamiętać, że zawsze czyhają pewne pułapki i zagrożenia, które bardzo często są przez nas bagatelizowane a ich główny udział można przypisać hakerom i cyberprzestępcom, bowiem internet rzeczy już teraz staje się dla nich smakowitym kąskiem. - mówi Michał Trziszka właściciel serwisu hostingowego CAL.pl. Podłączone do sieci przedmioty to źródło rożnego rodzaju informacji. Dotyczyć one mogą praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Informacji czy jesteśmy w domu, kiedy chodzimy spać o której wychodzimy do pracy jakie dane znajdują się w naszym telefonie o których porach jemy, oglądamy TV itp.

Tak więc bezpieczeństwo danych gromadzonych przez inteligentne przedmioty może zostać narażone na bardzo duże zagrożenie. Należy więc w porę zastanowić się nad każdą możliwą ochroną.

- Wciąż poszukiwane są nowoczesne zabezpieczenia, które uchronią nas przed atakami cyberprzestępców na "inteligentne przedmioty". Z naszej strony gwarancją bezpieczeństwa stron oraz ochrony danych przesyłanych przez internet jest certyfikat SSL - dodaje Michał Trziszka.

Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) jest niezbędny dla wszystkich podmiotów, które przetwarzają jakiekolwiek dane przez internet. Przyda się także, gdy posiadamy strony logowania i zabezpieczamy przesyłane dane osobowe.

Ludzkość zawsze obawiała się zmian bojąc się podejmowania ryzyka, dostrzegając w większości zagrożenia niż szanse. Jednakże bez względu na wszystko postęp cywilizacji zawsze będzie rozwijał się w zaskakującym tempie. Z pewnością większość z nas zastanawiała się kiedyś oglądając nie jeden film "science fiction" czy ta odległa przyszłość stanie się kiedyś rzeczywistością i czy maszyny zastąpią człowieka a świat będzie wydawał się jeszcze bardziej nieograniczony i prostszy.

Świat maszyn, robotów, technologii zawsze będzie kontrolowany przez ludzkość, która napędza te wszystkie procesy i daje im zarówno początek jak i koniec istnienia. Pamiętajmy więc, że nieograniczone możliwości internetu rzeczy mogą otworzyć drzwi do nowego etapu naszego funkcjonowania w codziennym życiu lub stać się poważnym zagrożeniem, nad którym całe szczęście możemy jeszcze zapanować.

Dowiedz się więcej na temat: haker | urządzenia | internet | świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »