Inwestycje odbiły. Niestety nie w Polsce!

​Nasz kraj spadł w eurorankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych; nakłady skurczyły się o 12 proc. - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Są też dobre wieści: przybyło etatów - dodano.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Spada Polska w rankingu inwestycji bezpośrednich

"Puls Biznesu", powołując się na EY, pisze, że choć nasz kraj spadł na 9. miejsce w Europie, to inwestorzy zapowiedzieli czterokrotnie więcej miejsc pracy.

"Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Europie odbiły. W ubiegłym roku firmy ogłosiły 5877 projektów, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy zanotowały 13-procentowy spadek" - czytamy.

Jak zauważa dziennik, ubiegłoroczny poziom jest jednak o 8 proc. niższy niż w przedpandemicznym 2019 r. i 12 proc. niższy niż w rekordowym 2017 r.

Reklama

"Niestety, nie w Polsce. Polska załapała się do pierwszej dziesiątki, ale na słabym, dziewiątym miejscu, czyli dwa oczka niżej niż rok temu. Jest też jednym z trzech krajów w TOP10, w których inwestycje spadły - u nas najmocniej, aż o 12 proc." - czytamy.

Dobre wieści dotyczą natomiast miejsc pracy: dzięki ogłoszonym w 2021 r. inwestycjom ma powstać 21 tys. etatów, to ponad czterokrotnie więcej niż w 2020 r. i blisko wyników z 2018 r. (272 inwestycje, 22 tys. miejsc pracy).

"Średnio jeden projekt w Polsce tworzy 108 miejsc pracy, zdecydowane więcej niż w Wielkiej Brytanii (79), Niemczech (45) czy Francji (38).

Pod względem bezwzględnej liczby miejsc pracy Polska zajmuje jednak odległą 8. pozycję, a pierwsza jest znowu Wielka Brytania.

Najwięcej projektów w Polsce dotyczyło inwestycji w produkcję, usługi biznesowe i logistykę, a realizowały je głównie firmy z Niemiec, USA i Holandii" - napisano.

Rynek pracy zyskuje na inwestycjach bezpośrednich

Jak podał "PB", we Francji odbicie było najwyższe w Europie. To efekt wprowadzonych kilka lat temu proprzedsiębiorczych reform.

W Wielkiej Brytanii poziom inwestycji utrzymał się na stabilnym poziomie. To czołowa w Europie lokalizacja dla inwestycji w technologie i usługi finansowe, a Londyn jest miastem numerem jeden dla inwestorów. W Niemczech liczba projektów spadła co prawda o 10 proc., ale mają tam być zlokalizowane duże inwestycje przemysłowe, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym i elektronicznym. Dobrze poradziły sobie kraje z południa Europy - Włochy, Portugalia i Turcja.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: inwestycje bezpośrednie | KPO | rynek pracy | fundusze unijne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »