Jacek Kurski zatrudniony w Banku Światowym. Ile zarobi w nowej pracy?

Były prezes TVP Jacek Kurski został alternate executive directorem w Banku Światowym w Waszyngtonie. W nowej pracy może zarobić w ciągu roku blisko 226 tys. dolarów. Czy zmiana stanowiska mu się opłaci?

Jacek Kurski dostał nową pracę. Były prezes Telewizji Polskiej dołączył do Rady Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego. Jego kandydaturę na to stanowisko zgłosił prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński.  

Zarobki Jacka Kurskiego w TVP

Zarobki Jacka Kurskiego jako prezesa TVP kształtowały się różnie. Wynosiły od niespełna 300 do ponad 800 tys. złotych rocznie. Jak wynika z danych uzyskanych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez posła KO Adama Szłapkę, za zarządzanie telewizją publiczną zainkasował łącznie ponad 2,8 mln zł. 

Największa roczna pensja wpłynęła na konto Kurskiego w 2018 roku. Wówczas zarobił ok. 811,7 tys. zł. W 2019 r. łączne zarobki wynosiły 758,8 tys. W 2016 roku zainkasował 304 tys. zł, w 2017 roku 545,8 tys. zł, a w 2020 roku 290,1 tys. zł. 

Reklama

Wyliczenia Szłapki opierały się o podaną wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. TVP za pośrednictwem MK przedstawiła, że zarobki Kurskiego w 2018 roku stanowiły 15,36-krotności średniej krajowej odnotowanej w czwartym kw. 2016 roku. 

Nowa praca się opłaci. Ile Jacek Kurski zarobi w Banku Światowym?

Jak podał na swoim koncie na Twitterze Michał Żuławiński, osoby na stanowisku alternate executive directora w Banku Światowym zarabiają rocznie 226 480 dolarów. To natomiast w przeliczeniu po kursie z dnia 07.12.2022 r. (1 USD = 4,4834 Zł) daje zarobki rzędu ponad miliona złotych rocznie.  

Do tego dochodzą benefity, takie jak ubezpieczenie medyczne i na życie. Jednak najlepszym z nich wydaje się brak opodatkowania pensji wypłacanej przez Bank Światowy. Ten dodatek nie jest co prawda gwarantowany przez nowego pracodawcę Jacka Kurskiego, choć statut BŚ to przewiduje, natomiast regulują to zapisy prawa podatkowego w Polsce.  

Jak podał BI Polska, zgodnie z treścią tych przepisów osoby pracujące jako funkcjonariusze m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych czy innych międzynarodowych instytucji i organizacji, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od zarobków wypłacanych w ramach pracy na rzecz tych organizacji.

Jacek Kurski ukończył w 1997 r. studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. Poza zasiadaniem na fotelu prezesa TVP, pełnił on funkcje polityczne, jako poseł na Sejm, europoseł oraz podsekretarz stanu w MKiDN. W latach 1991-94 r. współpracował on przy programach publicystycznych, w tym przy "Sprawie dla reportera". 

Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Kurski | Adam Glapiński | Bank Światowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »