Jak dorobić w czasie wakacji? Oto propozycje i stawki

Okres wakacyjny to dla wielu uczniów i studentów jedyny moment, kiedy mogą pójść do pracy i zarobić nie tylko na swoje prywatne wydatki, ale i na utrzymanie. Ofert pracy wakacyjnej jest wiele, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Ile można zarobić w pracy wakacyjnej w 2024?

Praca sezonowa - gdzie dorobić w czasie wakacji?

W Polsce, zgodnie z Kodeksem pracy, pracę mogą podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. W praktyce na portalach ogłoszeniowych zdarza się trafić na oferty pracy przeznaczone dla osób od 16. roku życia, choć większość pracodawców preferuje pełnoletnich pracowników.

Ofert pracy jest wiele, możemy pracować w Polsce, jak i za granicą, wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości, bo naturalnie nie zawsze możemy wyjechać do innego kraju na 3-4 miesiące. Z pewnością jednak pracując za granicą, zarobimy o wiele więcej niż w Polsce.

Reklama

Najpopularniejszą pracą sezonową bez doświadczenia, od wielu lat niezmiennie pozostaje praca w rolnictwie - przy zbiorze owoców, warzyw czy kwiatów. Taka praca nie jest jednak dla każdego, bo choć z pozoru może wydawać się prosta, to wymaga dużego zaangażowania i wytrzymałości fizycznej.

Wśród prac sezonowych króluje również praca w turystyce i gastronomii, czyli w dwóch branżach, które w sezonie wakacyjnym rozkwitają, dlatego też rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Właściciele kawiarni, lodziarni restauracji, hoteli i pensjonatów szukają osób do pracy na stanowisku kelnera, pomocy kuchennej, osoby do zmywania naczyń, sprzedawcy, pracownika recepcji, pokojówki czy animatora.

Osoby, które mają odpowiednie uprawnienia, mogą także podjąć się pracy jako wychowawca kolonijny. Ciekawą propozycją jest też praca jako animator na zagranicznych wakacjach, którą można połączyć z wypoczynkiem.

Ile można zarobić w pracy wakacyjnej w 2024 w Polsce?

Przejrzeliśmy oferty pracy sezonowej na popularnych portalach ogłoszeniowych. Przy zbiorze malin i wiśni możemy zarobić od 4000 do nawet 8000 zł, choć ostateczna pensja zależna będzie od tego, ile owoców uda nam się zebrać, bo pracodawca płaci od kilograma wiśni lub malin. Za sprzedaż owoców w Szczecinie natomiast można zarobić 28 zł za godzinę pracy.

Na stanowisku sprzedawcy jedzenia na plaży w Mielnie stawki wynoszą od 200 do 400 zł za dzień pracy. Pracodawca zapewni nam zwrot kosztów przejazdu oraz zakwaterowanie, ale o wyżywienie musimy już zadbać sami. Z kolei na stanowisku kelnera, również nad morzem, możemy zarobić 30-40 zł za godzinę pracy, przy czym pracodawca zapewniam nam nie tylko zakwaterowanie, ale także pełne wyżywienie.

Dotarliśmy również do oferty pracy na stanowisku animatora do kameralnej sali zabaw nad morzem, gdzie miesięczne wynagrodzenie wynosi 5000-6000 zł, razem z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Nieco mniej zarobi pracownik recepcji ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem w województwie lubuskim, bo około 3000-4000 zł za miesiąc pracy.

Praca na wakacje za granicą. Ile można zarobić w 2024?

Za granicą oferty są podobne do tych, co w Polsce, ale stawki są znacznie wyższe. W przypadku pracy przy zbiorach i sortowaniu cebulek kwiatów w Holandii można zarobić 13,17 zł brutto za godzinę pracy, co daje ok. 57 zł. Trochę mniej zarobimy przy zbiorach owoców we Francji, bo 11,65 euro brutto za godzinę pracy, czyli ok. 50 zł. W drugim przypadku pracodawca pokrywa jednak koszty naszego transportu, zapewnia nam zakwaterowanie i dwa posiłki dziennie.

Najwięcej można zarobić na stanowisku pokojówki/osoby odpowiadającej za sprzątanie obiektów hotelowych. We Francji miesięczne wynagrodzenie wynosi od 10 000 do nawet 12 000 zł. Pracodawca dodatkowo zapewnia nam zakwaterowanie blisko miejsca pracy, ale wyżywienie pozostaje po naszej stronie. Na takie same zarobki można liczyć we Włoszech, ale tam wymagana jest znajomość języka włoskiego. Pracodawca zapewnia jednak pracownikom zakwaterowanie i wyżywienie.

Najciekawszą ofertą pracy jest praca jako animator hotelowy w pięciogwiazdkowym hotelu w Grecji. Pracownik ma zapewnione pełne wyżywienie i zakwaterowanie, a miesięcznie może dodatkowo otrzymać od 3500 do 5000 zł pensji. Jedynym wymogiem jest znajomość języka angielskiego w stopniu dobrym.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca dorywcza | praca dodatkowa | praca wakacje | praca sezonowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »