Jak elektroniczne palenie wpływa na układ krążenia?

Śląscy naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu już od niemal roku badają wpływ elektronicznego palenia na nasze zdrowie. Czy e-papierosy są zdrowsze od tych tradycyjnych? Czy elektroniczne palenie może skutkować chorobą nowotworową?

Pierwsze wyniki świadczą iż istnieje zdecydowana przewaga e-palenia nad tym tradycyjnym. Jednak to za mało. By dowiedzieć się więcej, następne testy będą zakrojone za dużo większa skalę. Został do nich zaproszony Śląski Uniwersytet Medyczny. O wynikach pracy tego zespołu już niedługo może być głośno, gdyż tego typu badania są unikatowe nie tylko w skali Polski ale i całego świata. Już teraz poszukiwani są pierwsi ochotnicy, którzy będą palić e-papierosy dla dobra przyszłych pokoleń.

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła popularność e-papierosów w naszym kraju. Szacuje się że pod koniec 2013 roku ich liczba e-palaczy wyniosła 1,2 mln osób. Dla większości z nich e-papieros stał się jedynym skutecznym sposobem na wyjście z nałogu. Jest wybierany w przeświadczeniu iż jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia niż papieros tradycyjny. I jest to prawda, jednak dla wielu naukowców taka wiedza jest niewystarczająca. Instytut Medycyny Pracy z Sosnowca razem z Esmoking Institute przetarł szlaki w tej tematyce rozpoczynając od badań nad składami liqiudów i badając same e-papierosy. Wyniki tych badań można znaleźć na stronie obydwu Instytutów.

Reklama

Tym razem uwaga naukowców ma się skupić na osobach palących, a ściśle nad oddziaływaniem elektronicznego palenia na układ krążenia człowieka. Przez rok zamierzają przebadać 200 osób, które podzielone będą na cztery grupy: osoby niepalące, palące tylko zwykłe papierosy, osoby korzystające z e-papierosa oraz te które stosują obydwa produkty. Wybór tematyki, czyli układ krążenia i serce nie jest przypadkowy. To właśnie choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów wśród palaczy tytoniu. Badania mają odpowiedzieć na pytanie: Czy palacze e-papierosów są mniej narażeni na choroby układu krążenia niż palacze papierosów tradycyjnych. Na razie logika podpowiada ze tak, jednak należy to zweryfikować badaniami klinicznymi.

Sosnowieccy naukowcy poszukują osób do badań. Za udział w nich każdy z uczestników dostanie nieodpłatnie komplet wyników badań ogólnych i specjalistycznych oraz rekompensatę finansową. Zatem - czy e-papierosy są zdrowsze od zwykłych papierosów? Odpowiedzi możemy spodziewać się już za rok.

Więcej o badaniach e-papierosów znajdziesz na: http://www.esmokinginstitute.com/

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »