Reklama

Jak Lehman Brothers rozpętał finansowe tsunami

Choć finansowy świat pierwsze sygnały zagrożenia zaczął wysyłać już w 2006 roku, a w połowie 2007 roku wyraźnie się już chwiał, jako symboliczną datę wybuchu globalnego kryzysu przyjmuje się 15 września 2008 roku, czyli dzień, w którym ogłoszono upadłość banku inwestycyjnego Lehman Brothers. To był wstrząs, który przyspieszył bieg wypadków. Te jednak toczyły się już od pewnego czasu, według scenariusza niczym z filmów Alfreda Hitchcocka.

Wszystko zaczęło się niezbyt dramatycznie i lokalnie, czyli od narastania niespłacanych kredytów hipotecznych w coraz większej liczbie amerykańskich banków. Trudno się temu zjawisku dziwić, skoro kredytów udzielano osobom o niskich dochodach i słabej wiarygodności finansowej, czyli mówiąc krótko, pieniądze "rozdawano na prawo i lewo". Później nazwano to kredytami subprime. Ładnie brzmiało, ale brzydko pachniało już od samego początku. Ryzyko udzielania takich pożyczek było ogromne i banki powinny o tym wiedzieć. Problem pozostałby pewnie problemem lokalnym, co najwyżej, amerykańskim, gdyby kredyty hipoteczne nie obrosły licznymi instrumentami finansowymi, które w oparciu o nie tworzono.

Reklama

Mówiąc najprościej, banki w oparciu o udzielone kredyty emitowały obligacje, które sprzedawały inwestorom z całego świata. Nie tylko uzyskiwały w ten sposób pieniądze na kolejne kredyty, ale i "dzieliły" się ryzykiem z innymi instytucjami finansowymi, często tego ryzyka nieświadomymi. Tą drogą kryzys finansowy błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym świecie, niczym epidemia ptasiej grypy. Rynki finansowe nie mają granic i stało się to doskonale przy tej okazji widoczne. Drugim, a może raczej pierwotnym i podstawowym źródłem kryzysu były działania Fed w zakresie polityki pieniężnej.

Hossa, która przeszła w spekulacyjną bańkę

Od początku wieku, po internetowym krachu i późniejszym ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone, zaczęto obniżać stopy procentowe. To przyczyniło się do wzrostu zadłużenia Amerykanów oraz narastającej hossy na rynku nieruchomości. Hossy, przeradzającej się z czasem w spekulacyjną bańkę. Gdy stało się to już jasne, Fed był zmuszony do przyhamowania tego nieracjonalnego zjawiska. Jednak podnosząc stopy procentowe, doprowadził do tego, że obciążenie kredytobiorców spłatą odsetek zaczęło niebezpiecznie rosnąć, popyt na nieruchomości słabnąć a ceny domów coraz gwałtowniej spadać. Spadek cen domów spowodował, że zmniejszała się jednocześnie wartość zabezpieczenia kredytów. Cała układanka, funkcjonująca przez ładnych parę lat zaczęła się chwiać niczym domek z kart i symbolicznie runęła, wraz z upadkiem Lehman Brothers.

Zbyt duże, by upaść

Wcześniej jednak, już wiosną 2008 r. amerykański rząd był zmuszony do ratowania największych banków, takich jak właśnie Lehman Brothers, Merrill Lynch, Morgan Stanley, Goldman Sachs, czy Citigroup. Jak się okazało, dla Lehmana ta pomoc okazała się niewystarczająca. Tuż przed jego upadkiem rząd przejął kontrolę nad dwiema instytucjami, odgrywającymi kluczową rolę na rynku kredytów hipotecznych, czyli Fannie Mae i Freddie Mac. Oczywiście pompując w nie dziesiątki miliardów dolarów.

Mimo narastającej świadomości powagi sytuacji, wszystko się jednak jeszcze jako tako "trzymało" na rynkach finansowych, dopóki panowało przekonanie, że rząd nie dopuści do eskalacji kłopotów. Wówczas powstało pojęcie banków zbyt dużych, by upaść i przeświadczenie, że rząd wszystko uratuje. Rząd jednak "pozwolił" na upadek Lehmana i to spowodowało szok na rynkach. Oczywiście bezpośrednie skutki finansowe upadłości tego czwartego co do wielkości banku Ameryki, banku, który przetrwał 158 lat, w tym Wielki Kryzys lat 30-tych dwudziestego wieku, były dość poważne. Nie aż tak jednak, by wstrząsnąć całym, nie tylko amerykańskim finansowym światem.

Powszechna nieufność

Tym, co ten wstrząs spowodowało, była kompletna utrata zaufania instytucji finansowych wobec siebie. Rynek finansowy zamarł. Gigantyczny strumień pieniądza, który krążył między bankami, państwami, firmami, błyskawicznie wysechł. Skoro stało się jasne, że każdy, nawet największy, może upaść, to nie było chętnych do pożyczania komukolwiek pieniędzy. Nie mówiąc o tym, że wskutek destrukcyjnego wpływu przeceny większości aktywów na bilanse banków, nie były one w sporej części w stanie pożyczać komukolwiek.

W ten sposób kryzys ze sfery finansów i często mocno abstrakcyjnych, skomplikowanych transakcji, przeniósł się z łatwością do realnej gospodarki. Najszybciej dotarł do najbardziej istotnej dla amerykańskiej gospodarki branży, czyli przemysłu motoryzacyjnego. Sprzedaż samochodów załamała się, największe koncerny stanęły na skraju bankructwa, ruszyła lawina redukcji zatrudnienia. Rosnąca rzesza bezrobotnych pogłębiała problemy banków z niespłaconymi kredytami, załamywał się popyt konsumpcyjny, czyli to, co napędzało przez lata amerykańską gospodarkę. Kryzys finansowy przekształcał się w kryzys gospodarczy, a poprzez ścisłą sieć powiązań handlowych i kooperacyjnych, rozprzestrzeniał się po całym świecie. Najwięksi eksporterzy, tacy jak Japonia, czy Niemcy, doznały ciężkiego szoku.

Choroba: Nadmierne zadłużenie i deficyt budżetowy

Głęboka recesja gospodarcza zaczęła ujawniać słabości poszczególnych państw: nadmierne zadłużenie i deficyt budżetowy. Te zaś rosły gwałtownie w związku z koniecznością ratowania gospodarki za pomocą gigantycznych programów stymulacyjnych. Na pierwszy ogień poszły kraje najmniejsze i najsłabsze, także z naszego regionu. Pierwsza była Islandia. O pomoc do międzynarodowych instytucji finansowych zwróciły się między innymi Węgry, Rumunia, Ukraina, Łotwa, Estonia. Potem przyszła kolej na Irlandię, Grecję, Portugalię, Hiszpanię.

Tym sposobem kryzys znów przemieścił się do sfery finansów, tyle, że już nie na poziomie banków, lecz państw. Walka z kryzysem zarówno na szczeblu gospodarek, jak i finansów państw, zaczęła się ostatnio toczyć zupełnie innymi metodami po obu stronach oceanu. Stany Zjednoczone trzymają się "sprawdzonych" u siebie metod, czyli kontynuowania gigantycznych programów stymulacyjnych i drukowania ogromnych ilości pieniądza oraz zadłużaniu się.

To jednak tylko gra na czas. Zadłużenie Ameryki już jest przerażające a jeszcze się zwiększa. Kiedyś trzeba będzie zacząć je ograniczać, choć trudno sobie ten proces wyobrazić, ze względu na skalę zjawiska. Europa idzie ścieżką zupełnie odmienną. Postanowiła ostro ciąć wydatki i zmniejszać zadłużenie, by zrównoważyć finanse państw i uniknąć zagrożenia ich niewypłacalnością. Ta droga wydaje się znacznie bardziej rozsądna, jednak kosztem może być spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i wychodzenia gospodarek europejskich z kryzysu.

To było nie do wiary...

Koszty zastosowanych przez rządy poszczególnych państw programów stymulacyjnych i ratowania zagrożonych upadłością banków i firm trudno precyzyjnie oszacować. Działania ratunkowe prowadzone były bowiem w różnych formach. Sam tylko program TARP (Troubled Asset Relief Programme), zwany programem Paulsona (od nazwiska Henry Paulsona, sekretarza skarbu w administracji prezydenta George'a Busha), przeznaczony na ratowanie zagrożonych upadłością amerykańskich banków i firm pochłonął 700 mld dolarów a wraz z pieniędzmi wydanymi na reanimację banku Bear Stearns i AIG, stanowił 6 proc. PKB Stanów Zjednoczonych.

Utrzymanie przy życiu AIG, jednego z największych na świecie "konglomeratów" finansowych, który jeszcze niedawno szczycił się posiadaniem ocen agencji ratingowych wyższych niż sama Ameryka, kosztowało tę ostatnią ponad 170 mld dolarów.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że 700 mld dolarów zostało przeznaczone na wykup złych długów, które zostały "wygenerowane" przez banki i instytucje finansowe szczycące się często ponad stuletnią tradycją, pamiętające Wielki Kryzys z lat 30. poprzedniego stulecia i posiadające kadry o najwyższych kwalifikacjach.

Trudno w to uwierzyć. Trudno było pewnie w to uwierzyć amerykańskiej Izbie Reprezentantów, która 29 września 2008 r. pierwszą wersję planu Paulsona odrzuciła. Przyjęto go ostatecznie 3 października 2008 r. Na wieść o odrzuceniu planu indeks amerykańskiej giełdy Dow Jones zanotował największy w historii spadek swej wartości. Stracił 777,68 punktów, czyli 6,98 proc. Inny indeks giełdy przy Wall Street, S&P500 spadł aż o 8,8 proc. a fala potężnych spadków przetoczyła się przez rynki finansowe całego świata. Największy w historii spadek miał miejsce w notowaniach ropy naftowej. Baryłka czarnego złota, za którą w szycie hossy płacono ponad 147 dolarów, 29 września 2008 r. staniała ze 106,9 do zaledwie 95 dolarów, czyli o 11 proc. Jedyną chyba rzeczą, która tego dnia zdrożała na rynkach finansowych było to prawdziwe złoto. Skok ceny uncji tego kruszcu wyniósł prawie 40 dolarów, czyli 4,5 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »