Jak rosły wynagrodzenia Polaków? GUS podał najnowsze dane

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r. wzrosło o 10,3 proc. rok do roku, do kwoty 8140,98 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesiąc do miesiąca, płace spadły o 0,6 proc.

Spadek wynagrodzenia we wrześniu w stosunku do sierpnia był efektem zmniejszenia skali dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu - wyjaśnił GUS.

Wyjaśnijmy, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

Dane z rynku pracy mają istotne znaczenie dla dynamiki wzrostu PKB - to, ile zarabiają Polacy, ma bezpośredni związek z wydatkami konsumpcyjnymi w sektorze gospodarstw domowych.

Reklama

Zatrudnienie w polskim sektorze przedsiębiorstw. Odnotowano spadki

GUS podał także dane nt. przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu. W porównaniu z wrześniem 2023 r., było ono niższe o 0,5 proc. i wyniosło 6462,4 tys. etatów. Miesiąc do miesiąca, zatrudnienie zmalało zaś o 0,1 proc.

Sektor przedsiębiorstw, dla którego dane opublikował dziś GUS, stanowi część gospodarki narodowej i obejmuje podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą.

Wzrost płac w Polsce pozostaje dwucyfrowy, choć typowania były wyższe

Ekonomiści przed odczytem spodziewali się kontynuacji mocnego wzrostu płac w sektorze, na poziomie dwucyfrowym. "W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oczekujemy wzrostu o 10,8 proc. r/r po wzroście o 11,1 proc. r/r miesiąc wcześniej" - typowali eksperci Banku Millennium, którzy jednocześnie oczekiwali spadku zatrudnienia o 0,5 proc. rdr, a więc w takiej samej skali, jak w sierpniu. Taką samą prognozę dotyczącą zatrudnienia przedstawili analitycy PKO BP, zauważając, że popyt na pracę w Polsce pozostaje "nikły"

Według ekonomistów Millennium, w Polsce "zatrudnienie kurczy się w niektórych sektorach, ale zjawisko to nie jest silne i ogólna liczba osób pracujących nadal jest bardzo wysoka".

"Wrześniowe dane z rynku pracy nie zaskoczyły pod względem zatrudnienia (tutaj realizacja konsensusowego spadku o 0,5 proc. r/r), aczkolwiek pokazały niższą od oczekiwań dynamikę płac (10,3 proc. vs. oczekiwane 11,1 proc. r/r)" - skomentowali dane w serwisie X ekonomiści mBanku. "Z punktu widzenia RPP to na pewno pozytywna informacja" - dodali.

"Nominalna roczna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie, choć jej "siła" słabnie. We wrześniu, w związku ze "skokiem" inflacji do 4,9 proc. r/r, wyraźnie wyhamowała też dynamika realna przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, tj. do 5,2 proc. r/r z 6,6 proc. r/r w sierpniu" - wskazała w komentarzu mailowym główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

"Opublikowane dziś dane nie zmieniają zasadniczo obrazu rynku pracy w Polsce" - dodała ekonomistka. "Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wciąż rosną w ujęciu nominalnym w dwucyfrowym tempie, choć daje się zauważyć, że tempo to nieco się obniża. Wysokiemu wzrostowi wynagrodzeń towarzyszy jednocześnie spadek zatrudnienia, co w dużej mierze związane jest z redukcją etatów w sektorze przemysłowym, cierpiącym z powodu utrzymujących się niskich zamówień z zagranicy, głównie z Niemiec. Zapewne statystyki odzwierciedlają też po części zwolnienia grupowe z ostatnich miesięcy w niektórych firmach".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | GUS | dane | wrzesień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »