Jak rozłożyć mandat na raty? Złóż szybko wniosek, a nie będziesz musiał płacić pełnej kwoty

Mandaty za niektóre przewinienia mogą osiągać kolosalne kwoty. Jedne z najwyższych sięgają nawet 5 tys. zł. Wówczas może pojawić się problem z zapłaceniem tak dużej kwoty na już. Czy w takim przypadku można rozłożyć mandat na raty? Wyjaśniamy, ile jest czasu na opłacenie.

Jak zapłacić mandat? Są trzy możliwości

Mandat można zapłacić na kilka sposobów. Najprościej i najszybciej można uregulować opłatę zaraz po przyjęciu grzywny od osoby wystawiającej. Uiścić ją można natychmiastowo w formie transakcji bezgotówkowej, wykorzystując do tego kartę płatniczą.

Jeśli nie zapłacimy od razu po nałożeniu na nas kary, to mandat można opłacić przelewem internetowym. Robimy to, w pierwszej kolejności logując się do swojej bankowości. Następnie wybieramy przelew do Urzędu Skarbowego i formularz "Mandaty". Pozostałe informacje zgodnie z informacjami znajdującymi się na otrzymanym mandacie.

Reklama

Ostatnią możliwością jest zapłacenie mandatu na poczcie lub w banku. Do uiszczenia zapłaty konieczne jest przyniesienie do wybranej placówki oryginalnego wydruku, który otrzymaliśmy podczas interwencji. Taka metoda wiąże się jednak z dodatkową opłatą za transakcję.

Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?

Czas na zapłacenie mandatu jest różny w zależności od tego, jaki rodzaj mandatu został nam wystawiony. W przypadku, gdy został wydany za potwierdzeniem odbioru, jest to mandat kredytowany. Na zapłacenie mandatu kredytowanego mamy do 7 dni od daty przyjęcia mandatu.

Jeśli natomiast przy popełnianiu wykroczenia sprawcy nie było na miejscu, jak np. w przypadku nieprawidłowego parkowania, to ukarany dostaje mandat zaoczny. Na zapłacenie mandatu zaocznego jest również 7 dni. Dokument pozostawiany jest w miejscu, gdzie sprawca od razu go odbierze lub przesyłany jest pocztą.

Najmniej czasu na zapłacenie mandatu jest w przypadku wystawienia mandatu gotówkowego. Taka forma grzywny obowiązuje obcokrajowców lub osoby, które nie mają stałego miejsca pobytu lub zamieszkania. Mandat gotówkowy trzeba zapłacić zaraz po jego otrzymaniu. Nieuiszczenie opłaty może skutkować postępowaniem przyspieszonym.

Jak rozłożyć mandat na raty? Potrzebny jest wniosek

Rozłożenie mandatu na raty jest jak najbardziej możliwe i można to zrobić w zaledwie kilku krokach. Obecnie grzywny za niektóre przewinienia są naprawdę wysokie, a zapłacenie ich w tak krótkim terminie mogłoby sprawiać problemy.

Do rozłożenia mandatu na raty niezbędne jest przyjęcie go. W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie całkowity koszt opłaty będzie jeszcze wyższy. Po zrobieniu tego w pierwszej kolejności kontaktujemy się z organem, który wystawił mandat.

Odpowiedniej instytucji należy zapytać o możliwość rozłożenia mandatu na raty. Warto przedstawić swoją sytuację finansową, która uniemożliwia zapłatę w należytym terminie. Następnie konieczne jest złożenie wniosku. Ten można opracować samodzielnie lub skorzystać z gotowych wzorów w internecie. Powinien on zawierać takie informacje jak:

  • dane urzędu
  • miejsce i data sporządzenia wniosku
  • dane osoby wnioskującej
  • numer i seria mandatu
  • wysokość nałożonego kary
  • ilość dogodnych rat
  • argumentacja
  • podpis wnioskodawcy.

Do wniosku o rozłożenie mandatu na raty warto dołączyć dokumenty potwierdzające, że znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej. Może być to zaświadczenie o zarobkach czy wysokości pobieranych świadczeń socjalnych. Komplet dokumentów powinien być dostarczony do urzędu w przeciągu 7 dni od wystawienia mandatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »