Jak utylizować elektrośmieci? Oni będą musieli zapłacić 5 tys. zł

Elektrośmieci to specyficzna grupa odpadów, która nie może być wyrzucana do zwykłych pojemników na śmieci. Nieprawidłowe wyrzucanie elektroodpadów grozi bowiem nie tylko negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego, ale i wysokimi karami finansowymi. Jak segregować elektrośmieci? Gdzie wyrzucić elektroodpady?

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci jak sama nazwa wskazuje to różnego rodzaju urządzenia i sprzęty zasilane albo na prąd, albo na baterię. Nie bez przyczyny elektroodpady zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawierają one wysoce szkodliwe na środowiska naturalnego substancje, takie jak rtęć, kadm, ołów, chrom, nikiel, azbest oraz związki bromu. Jeżeli elektrośmieci wyrzucane są do nieprawidłowych pojemników, to wówczas istnieje ryzyko, że ww. substancje przenikną do gleby, wód gruntowych oraz powietrza, powodując szkodliwe skutki dla środowiska naturalne oraz zdrowia i życia ludzi.

Do elektrośmieci zaliczamy:

●      urządzenia AGD - zarówno wielkogabarytowe, jak i małogabarytowe, takie jak lodówki, piekarniki, pralki, zmywarki, tostery, odkurzacze, czajniki, blendery, suszarki do włosów, depilatory itd.,

●      sprzęt RTV - telewizory, radia, instrumenty muzyczne,

●      laptopy, drukarki, skanery, telefony komórkowe, urządzenia do odtwarzania muzyki,

●      żarówki, lampy, żyrandolowe, lampki choinkowe itd.,

●      narzędzia elektryczne - maszyny do szycia, kosiarki, piłki, wiertarki,

Reklama

●      sprzęt rekreacyjny - np. zabawki elektryczne, konsole do gier, hulajnogi elektryczne itp.,

●      sprzęt do nadzoru i kontroli, np. czujniki dymu, kamery monitoringu, elementy klimatyzacji.

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Elektrośmieci należy wyrzucać wyłącznie do przeznaczonych do tego punktów lub pojemników. Jednym z takich miejsc są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy danego miasta mogą wyrzucić wybrane elektroodpady. Małogabarytowe elektrośmieci możemy również wyrzucić w sklepach ze sprzętem AGD lub RTV, ponieważ zgodnie z polskim prawem, tego typu sklepy wielkopowierzchniowe (o pow. powyżej 400 m kw.) mają obowiązek przyjąć elektrośmieci, nawet jeżeli nie robimy w nich zakupów.

Przy wymianie starego sprzętu na nowy, możemy też skorzystać z darmowego odbioru starych urządzeń przez sklep, w którym kupujemy nowy sprzęt elektroniczny/elektryczny. W niektórych gminach co jakiś czas organizowane są również specjalne zbiórki elektrośmieci w wyznaczonych miejscach, gdzie mieszkańcy mogą zostawić zużyte, stare lub zepsute sprzęty elektroniczne, które następnie poddawane są recyklingowi.

Wyrzucasz elektrośmieci do zwykłego pojemnika? Może grozić ci kara

Elektrośmieci zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych ze względu na to, że zawierają one wysoce szkodliwe dla środowiska i człowieka substancje. Wyrzucanie elektrośmieci do niewłaściwych pojemników lub co gorsze, wyrzucanie elektroodpadów na tereny zielone, jest wysoce szkodliwe dla środowiska naturalnego i wiąże się z wysokimi karami finansowymi.

Wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci grozi karą grzywny w wysokości 5 tys. zł. Karze grzywny nie niższej niż 500 zł lub karze ograniczenia wolności podlegają również osoby, które wyrzucają elektrośmieci do lasów.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: elektrośmieci | śmieci | odpady | segregacja odpadów | segregacja śmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »