Jak wygląda i ile kosztuje deratyzacja? Dla niektórych Polaków to obowiązek

Deratyzacja to obowiązek, który spoczywa na barkach właścicieli nieruchomości. Obecność szczurów jest rosnącym problemem w polskich miastach, o czym przekonują się w ostatnim czasie szczególnie mieszkańcy Wrocławia. Niestety obecność szczurów odnotowuje się niemal w całym kraju. Stąd konieczna odpowiednia deratyzacja. Sprawdzamy więc, jak wygląda i ile kosztuje deratyzacja, kto ma obowiązek jej przeprowadzenia oraz jak powinna przebiegać prawidłowo.


Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja to zabieg polegający na usunięciu szczurów oraz innych gryzoni. Główny jego cel to pozbycie się niebezpieczeństwa związanego z chorobami, które przenoszą gryzonie. Deratyzacja to zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni.

Deratyzacja to walka ze szczurami, które pojawiają się tam, gdzie mają stały dostęp do pożywienia. Można je spotkać między innymi w pobliżu śmietników oraz na osiedlach mieszkalnych. Przenoszą wiele bakterii, wirusów i grzybów, a ze względu na zagrożenie na zdrowia i życia człowieka, deratyzacja jest nieunikniona

Reklama

Według różnych szacunków w Polsce może żyć ponad 20 mln szczurów. Konieczność deratyzacji widać przede wszystkim w takich miastach jak Wrocław, Szczecin czy Trójmiasto. Te charakteryzuje infrastruktura bogata w wiele kanałów oraz rzek, stąd w ostatnim czasie przypadki pojawiania się szczurów nawet w mieszkaniach

Czy deratyzacja jest obowiązkowa?

Deratyzacja jest obowiązkowa z punktu widzenia prawa. Tak wynika z ustawy z dnia 5.12.2008 r.  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Kto jest zobowiązany do przeprowadzenia deratyzacji? W art. 22 ust. 1 pkt 2 czytamy, że obowiązek deratyzacji to:

Kto ma obowiązek deratyzacji? Temu podlegają budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, obiekty handlowe, usługowe i przemysłowe czy zabudowania gospodarcze. Deratyzacja dotyczy w szczególności miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, korytarzy piwnicznych, węzłów cieplnych, studzienek przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych.

Oczywiście obowiązek deratyzacji spoczywa na barkach każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości. W praktyce zabieg pozbycia się szczurów można przeprowadzić we własnym zakresie. Najczęściej jednak deratyzacja ma miejsce przy pomocy profesjonalnej firmy.

Terminy i obszary podlegające obowiązkowi deratyzacji zostają określone w uchwałach rad miejskich oraz gmin. Właściciele, którzy nie wykonują obowiązków, podlegają karze grzywny. Kara może wynieść do 500 zł zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawie o wykroczenia.

Jak wygląda deratyzacja?

W sytuacji, kiedy to właściciel podejmuje decyzję o samodzielnej walce z gryzoniami, należy używać środków i preparatów ogólnodostępnych. Jak przebiega deratyzacja? Preparaty należy wyłożyć tam, gdzie szczury pojawiają się najczęściej. To oczywiście w szczególności śmietniki, piwnice, strychy, podwórza i budynki gospodarcze.

Jak wygląda deratyzacja? Zakupione na własną rękę preparaty należy umieszczać głównie w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian. Deratyzacja będzie skuteczna, jeśli środki do ich zwalczania pojawią się na ścieżkach przemieszczenia się gryzoni i miejscach ich żerowania. W pobliżu należy umieścić ostrzeżenie "Uwaga! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt"

Podczas deratyzacji należy na bieżąco usuwać padłe gryzonie. Te należy przekazywać do zakładów utylizacyjnych. Deratyzacja powinna odbywać się w sposób, który uniemożliwi kontakt preparatów przed dziećmi oraz zwierzętami domowymi. Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty należy niezwłocznie usunąć zgodnie z instrukcją

Deratyzacja z firmą

Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które zajmują się deratyzacją. Te swoją pracę zazwyczaj rozpoczynają od określenia stopnia inwazji. Kolejny krok to deratyzacja, która wykonywana jest metodami połączonymi, dającymi najlepsze efekty. To oznacza stosowanie preparatów deratyzacyjnych, które posiadają aktualne dopuszczenie do użytku przez PZH oraz ministra zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Szczury we Wrocławiu. Trutki i pułapki - wielka deratyzacja w mieście

Przy deratyzacji wewnątrz obiektów do zwalczania gryzoni najczęściej stosuje się urządzenia mechaniczne, takie jak pułapki żywołowne służące do odławiania gryzoni oraz pułapki zatrzaskowe. Na zewnątrz używa się stacji deratyzacyjnych. W tych stosowane są preparaty oparte na substancjach wabiących.

Ile kosztuje deratyzacja?

Cena pojedynczego punktu deratyzacyjnego na szczury zaczyna się od ok. 15 zł. Taki pojemnik zawiera trutkę i jest zamykany na klucz. Stacja deratyzacyjna musi być opatrzona odpowiednią etykietą. Cena takiej etykiety informującej o niebezpieczeństwie to 1 zł za pojedynczą lub ok. 7 zł za kartonik etykietek.

Ile kosztuje deratyzacja? Na ostateczną odpowiedź wpływa wiele zmiennych, takich jak powierzchnia nieruchomości, stopień inwazji czy rodzaj środków do walki ze szczurami. Jeżeli deratyzacja odbywa się przy pomocy firmy, deratyzacja pomieszczeń do 100 m² zaczyna się od 250,00 zł. Jeżeli nasza nieruchomość znajduje się poza dużym miastem, do ceny deratyzacji należy doliczyć koszty dojazdu.

CZYTAJ TAKŻE:

USA: Znaleźli szczura w zupie. Restauracja została zamknięta

Plaga szczurów w Poznaniu. Miasto apeluje o współpracę

Sąsiedzi skarżyli się na smród. Hodowała prawie tysiąc szczurów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »