Jak zmienią się stopy procentowe w Polsce w 2025 roku? Ekonomiści prognozują

Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, iż Rada Polityki Pieniężnej obniży w 2025 roku stopy procentowe łącznie o 150 punktów bazowych. Według nich, inflacja w naszym kraju na koniec roku wyniesie 4,6 proc. rok do roku, a w styczniu 2025 roku wzrośnie do 5,3 procent rok do roku.

"Po wrześniowym posiedzeniu RPP nastawienie NBP stało się wyraźnie bardziej gołębie. Po wcześniejszym zaznaczaniu, że obniżki stóp są mało prawdopodobne przed 2026 r., prezes Glapiński zasugerował, że kolejna obniżka stóp może nastąpić między marcem 2025 r. a lipcem 2025 r., czyli projekcjami inflacji. Obecnie istnieje znaczny stopień konsensusu między członkami Rady co do oczekiwanego terminu kolejnej obniżki, przy czym większość członków RPP spodziewa się cięcia stóp o ok. 75-100 pb w przyszłym roku" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Zrewidowane wytyczne NBP dotyczące kolejnego ruchu stóp są zgodne z naszą prognozą obniżki stóp proc. w II kw. 2025 r. Biorąc jednak pod uwagę nasze bardziej gołębie poglądy na inflację, spodziewamy się łącznego złagodzenia polityki o 150 pb w przyszłym roku" - dodali.

Reklama

Prognozy dotyczące inflacji. Ekonomiści zwracają uwagę na czynniki zewnętrzne

Goldman Sachs prognozuje, że inflacja w Polsce na koniec roku wyniesie 4,6 proc. rdr, po czym wzrośnie do 5,3 proc. rdr w styczniu 2025 r.

Ekonomiści zakładają jednak, że w kolejnych latach czynniki zewnętrzne oraz siła złotego będą wywierać presję na obniżenie inflacji w Polsce.

"Po tymczasowym spadku poniżej celu NBP na poziomie 2,5 proc. w pierwszej połowie roku, inflacja odbiła w ostatnich miesiącach ze względu na częściowe zniesienie dopłat do energii i wysokie sezonowe ceny żywności. Spodziewamy się jej dalszego wzrostu w nadchodzących miesiącach, który będzie napędzany przez efekty bazowe i stopniowe znoszenie tarczy inflacyjnej na początku 2025 r." - napisali ekonomiści.

"Wybiegając w przyszłość - do 2025 i 2026 r. - przewidujemy, że czynniki zewnętrzne, takie jak słabość światowych cen producenta, spadek cen gazu i hurtowych cen energii elektrycznej w ciągu ostatnich 18 miesięcy oraz siła złotego będą nadal wywierać presję na obniżenie inflacji w Polsce. Nasza prognoza inflacji jest bardziej gołębia niż konsensus i prognoza NBP" - dodali. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prognozy | Goldman Sachs | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »