Jaka karta dla najmłodszych?
Nie wiesz, co podarować dziecku z okazji 1 czerwca? Warto zastanowić się nad prezentem finansowym. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, rodzice mogą założyć mu konto w banku.
To inwestycja w przyszłość, która od najmłodszych lat nauczy odpowiedzialności i zarządzania pieniędzmi.
Mały człowiek (prawie) jak dorosły dla banku
Aktualnie konto bankowe prowadzone może być dla osoby w wieku już od 13 lat! Od najmłodszych zatem lat dziecko może uczyć się systematycznego oszczędzania, dokonywać płatności za pośrednictwem serwisu internetowego, wypłacać gotówkę z bankomatu, samodzielnie doładowywać konto telefonu komórkowego itd.
Z okazji Dnia Dziecka TotalMoney.pl sprawdziło oferty kont osobistych dedykowane dla najmłodszych klientów. Z analizy wynika, że oferty poszczególnych banków różnią się ze sobą w sposób znaczący. Po pierwsze część banków nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku (np. Toyota Bank, mBank, Pekao S.A.), inne zaś (np. Kredyt Bank) "wyciągają" od najmłodszych od 1,00 do nawet 2,00 zł miesięcznie (łącznie tyle właśnie przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie konta z aktywną usługą bankowości elektronicznej w PKO BP oraz w Banku Millennium). Warto dodać, że w niektórych bankach konto dla najmłodszych może być prowadzone bezpłatnie, jeśli rodzic posiada konto VIP (np. w PKO BP).
Ponadto różnicowanie ofert następuje również na poziomie opłat pobieranych za realizację przelewu zleconego w serwisie internetowym na rachunek prowadzony w innym banku - od nie pobierania opłaty za ww. do nawet 0,99 zł! W większości przypadków konta osobiste są oprocentowanie na bardzo niskim poziomie od 0,01 do 0,1% w skali roku (z kapitalizacją miesięczną), a na niektórych rachunkach (np. w Banku Millennium, Lukas Bank i MultiBanku) oprocentowanie wynosi 0%. Są jednak i wyjątki od reguły - mianowicie Toyota Bank oferuje dzieciakom konto oprocentowane 5,00% w skali roku z codzienną kapitalizacją zgromadzonych nań odsetek!
Z usług dodatkowych warto też rozważyć zamówienie dla naszej pociechy karty płatniczej do konta, która da możliwość samodzielnego wypłacania gotówki z bankomatów własnych, obcych a nawet w urzędach pocztowych! Karta pozwoli także sprawdzić stan zgromadzonych na koncie środków, a także doładować telefon komórkowy w bankomacie. Co więcej, dzięki nowej usłudze Cash Back w wybranych punktach handlowo-usługowych (sklepy, stacje) robiąc zakupy można wypłacić w kasie sklepu do 200 zł!
Stosunkowo od niedawna możliwe jest również zakupienie dla dziecka w wieku od 13 lat karty przepłaconej ze znakiem akceptacji Visa lub MasterCard, którą bezpiecznie można regulować płatności za zakupy dokonane w Internecie oraz punktach usługowo-handlowych. W przypadku takich kart nie ma comiesięcznych opłat związanych z prowadzeniem rachunku karty, można ją dowolnie zasilać i często jej efektowny kształt sprawia, że jest ona świetnym a zarazem praktycznym gadżetem dla naszej pociechy. Do rozważenia pozostaje również możliwość wydania kolejnej (dodatkowej do rachunku głównego) karty kredytowej, na której transakcje rozliczane będą w ramach pierwotnie przyznanego limitu dla osoby, która ma minimum 13 lat. Jest to już jednak bardziej ryzykowna i droższa forma przyuczania do dorosłych finansów.
Oswajajmy młodych z dorosłym światem finansów
Warto rozważyć czy tegoroczny Dzień Dziecka nie jest dobrą okazją, aby dać naszym pociechom możliwość rozpoczęcia przygody z dorosłymi finansami w mini-wydaniu. Kontakt z usługami i produktami banku od najmłodszych lat pozwoli łatwiej odnaleźć się dziecku w świecie finansów w przyszłości. O korzyściach z wyrobienia nawyku systematycznego oszczędzania i administrowania swoimi "drobniakami" nie wspominając. Decydując się na prezent finansowy dla dziecka pamiętajmy jednak, by zachować rozwagę. Wydatki muszą być kontrolowane, a zaufanie ograniczone, zwłaszcza przy udostępnianiu naszym pociechom większych sum pieniędzy na kontach albo kartach.
Tomasz Litwiniuk, główny analityk TotalMoney.pl