Jaka sytuacja na rynku paliw? PERN wydał specjalny komunikat
Wszystkie bazy paliwowe PERN funkcjonują w standardowym trybie. Oznacza to, że paliwa wydawane są na bieżąco - podała w sobotę spółka. Jak zaznaczyła, obserwowany jest zwiększony popyt i odbiór produktu w jej bazach.
"Wszystkie bazy paliwowe PERN funkcjonują w standardowym trybie. Dotyczy to także bazy w podwarszawskim Emilianowie. Oznacza to, że paliwa wydawane są na bieżąco" - poinformowała w sobotę spółka.
Jak zaznaczył PERN, obserwowany jest zwiększony popyt i odbiór produktu w jego bazach. "Podkreślamy, że na wszystkich bazach jest wystarczająca ilość paliwa" - przekazano w komunikacie. PERN przypomniał, że jest kluczową spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną w obszarze ropy naftowej i paliw.
Spółka dysponuje 19 bazami paliwowymi w całej Polsce, których pojemność wynosi ponad 2,65 mln metrów sześc. produktów naftowych i czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.
PERN zarządza także w całym kraju siecią 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych. Spółka wspomniała, że od 2016 roku zbudowała w swoich bazach na terenie całej Polski aż 28 zbiorników na produkty naftowe i 13 zbiorników na surowiec.
PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych.
W Polsce ceny paliw na stacjach utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie. Przed weekendem pylony pokazywały średnio cenę 5,99 zł za litr benzyny typu 95 oraz 6,02 zł za litr oleju napędowego.
W wielu krajach w Europie ceny paliw rosną, co jest podyktowane trendami na międzynarodowych rynkach. Dolar stale zyskuje na wartości - a jest główną walutą, za którą rozlicza się transakcje - natomiast ceny ropy przez cały wrzesień utrzymywały się na najwyższych od roku poziomach.
Obawa przed podwyżkami, które mogą pojawić się po wyborach parlamentarnych, mogą skłonić kierowców do zakupu paliwa na zapas. Jednak należy pamiętać, że benzyna czy olej napędowy trzymane w kanistrze muszą mieć zapewnione specjalne warunki, w tym odpowiednią temperaturę. Więcej na ten temat napisaliśmy w tym artykule.
Dodatkowo obecnie dostępne paliwa nie są przystosowane do warunków zimowych. Brakuje w nich bowiem składnika, który pomaga w m.in. starcie silnika przy niskich temperaturach.