Jakość zarządzania a globalizacja w krajach postkomunistycznych
Zjawiskiem niekorzystnym dla procesów globalizacji jest korupcja. Dotychczas nie udawało się utworzyć instytucji ogólnoświatowej, która otwarcie walczyłaby z tym zjawiskiem. Ani Liga Narodów, ani ONZ takiej roli nie odegrały - twierdzi Krzysztof Janik, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas dyskusji na temat "Jakość zarządzania a globalizacja w krajach postkomunistycznych".
"Jakość zarządzania a globalizacja w krajach postkomunistycznych"
Uczestnicy:
Moderator:
Prof. Antoni Kamieński, Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Instytut Studiów Politycznych PAN
Paneliści:
Ion Iliescu, Prezydent Republiki Rumunii
Krzysztof Janik, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Prof. Bartłomiej Kamieński, Uniwersytet w Maryland, USA
Ion Iliescu
Należy pamiętać o konsekwencjach globalizacji dla państw rozwijających się, a szczególnie państw Trzeciego Świata. Proces globalizacji musi być przeprowadzony w sposób, zrozumiały szczególnie dla ich mieszkańców. Społeczeństwa krajów muszą upatrywać w globalizacji szans i inspiracji a nie zagrożeń.
Krzysztof Janik
W Polsce czynnikiem hamującym globalizację są słabo wykształcone instytucje państwowe. Problemem jest budowanie odpowiednich procedur i brak dialogu społecznego. Brak w Europie Środkowo-Wschodniej płaszczyzn obiegu myśli politycznej.
Zjawiskiem niekorzystnym dla procesów globalizacji jest korupcja. Dotychczas nie udawało się utworzyć instytucji ogólnoświatowej, która otwarcie walczyłaby z tym zjawiskiem - ani Liga Narodów, ani ONZ takiej roli nie odegrały. Motorem rozwoju i globalizacji jest aspiracja gorzej usytuowanych społeczeństw w kierunku zmiany swojego położenia. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak nie zabijając ambicji ludzi, dać szansę tym w gorszej sytuacji.
Bartłomiej Kamiński
Współczesna gospodarka światowa opiera się na postępie telekomunikacyjnym, a głównie na telefonii komórkowej i Internecie. Globalizacja jest świadomym paktem politycznym i musi się opierać na bliskiej współpracy uczestników. Aby uczestniczyć w procesach globalizacji państwa muszą w pełni wykorzystywać swój potencjał gospodarczy w handlu światowym. Korupcja bowiem wpływa na ograniczenie korzyści z globalizacji, obniżając konkurencję wewnętrzną i zewnętrzną, zmniejszając wzrost gospodarczy.
Dan Pavel
Złe strony globalizacji: zwiększona korupcja ograniczająca dochody przedsiębiorstw, pominięcie w procesie globalizacji zacofanych gospodarczo regionów świata, pogłębia dalsze podziały. Globalizacja może również niekorzystnie wpływać na środowisko i ekologię.