Jan Krzysztof Bielecki dołączył do EY Polska jako przewodniczący rady partnerów
Jan Krzysztof Bielecki rozpoczął dzisiaj pracę na stanowisku przewodniczącego rady partnerów EY (dawniej Ernst & Young).
W ramach pełnienia tej funkcji, do obszarów zaangażowania Jana Krzysztofa Bieleckiego należeć będą działania z zakresu mentoringu i doradztwa świadczone gronu partnerów EY Polska, reprezentowanie i wspieranie marki EY Polska na rynku polskim i na rynkach międzynarodowych oraz wspieranie firmy w działaniach mających na celu promocję Polski na arenie międzynarodowej jako kraju oferującego przedsiębiorstwom zagranicznym atrakcyjne warunki do inwestowania. Jan Krzysztof Bielecki będzie ponadto odpowiedzialny za współtworzenie strategii firmy EY Polska w zakresie wsparcia udzielanego polskim firmom, a także w zakresie promocji i rozwoju polskiej przedsiębiorczości, między innymi w ramach działań programu EY Przedsiębiorca Roku, edycji polskiej. Ponadto, sprawując funkcję przewodniczącego rady partnerów EY Polska, Jan Krzysztof Bielecki reprezentować będzie firmę EY - w tym szczególnie regiony EY EMEIA i EY CSE - w relacjach z otoczeniem społecznym oraz regulacyjnym, na poziomie międzynarodowym.
Jan Krzysztof Bielecki jest profesjonalistą o unikatowej w warunkach polskiego rynku pozycji, którą ukształtowały doświadczenia zdobyte w trakcie pełnienia wielu prestiżowych funkcji na arenie biznesowej oraz w sektorze publicznym. W latach 80. XX wieku był działaczem demokratycznej opozycji. Jako gospodarczy ekspert Solidarności współpracował z podziemnymi władzami związku. Z rekomendacji Lecha Wałęsy powołany został na stanowisko prezesa Rady Ministrów RP w roku 1991, a w roku 1992, w kolejnym postsolidarnościowym gabinecie, sprawował funkcję ministra ds. integracji europejskiej. W latach 1993-2003 był przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie, a w latach 2003-2010 sprawował funkcję prezesa Banku Pekao SA, drugiego pod względem wielkości banku w Polsce. Od marca 2010 roku do grudnia roku 2014 kierował pracami Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP.
- Możliwość wykorzystania przez EY Polska wiedzy i kompetencji Jana Krzysztofa Bieleckiego jest zbieżna z praktykowaną przez nas zasadą współpracy młodych talentów z osobami o wieloletnim doświadczeniu. - mówi Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska. - Ponadto ogromnie mnie cieszy, że nasze działania na rzecz promowania Polski jako docelowego kierunku inwestycyjnego dla międzynarodowych klientów EY, zyskają w osobie Jana Krzysztofa Bieleckiego istotne wsparcie. Warto także w tym miejscu podkreślić jego jedyne w swoim rodzaju doświadczenia zdobyte na gruncie polityki europejskiej i polskiej. Są one nieocenioną kwalifikacją w kontekście przyszłego zaangażowania w projekty realizowane przez nas w obszarze EY EMEIA. Zwłaszcza te, których celem jest reformowanie ram regulacyjnych i stabilizowanie systemu finansowego UE.
Współpraca Jana Krzysztofa Bieleckiego z EY Polska trwała nieprzerwanie przez minionych 12 lat, podczas których pracował w jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku, a od roku 2006 kierował pracami grona jurorskiego jako przewodniczący. Polska edycja międzynarodowego projektu EY Entrepreneur of the Year cieszy się dziś ogromną renomą i wiarygodnością, między innymi dzięki wieloletniej pracy niezależnego od EY grona Jurorów, w tym także dzięki pasji i zaangażowaniu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Dwunastoletnie zaangażowanie w działania związane z funkcjonowaniem konkursu Przedsiębiorca Roku, zarówno w przypadku przewodniczącego jury jak i członków kapituły, miało charakter działalności społecznej. Po 12 stycznia 2015 r., już w innej roli i na innych zasadach, lecz nadal wspólnie z EY, Jan Krzysztof Bielecki będzie kontynuować pracę na rzecz promocji polskich przedsiębiorców i wspierania ich wysiłków.
EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. EY w Polsce to ponad 1600 ekspertów pracujących w sześciu biurach: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Według Rankingu Audytorów "Rzeczpospolitej" i "Parkietu", w 2013 roku był największą firmą (pod względem przychodów) świadczącą usługi profesjonalne w Polsce.
Protoplastą E&Y był Szkot Arthur Young, który w 1894 r. otworzył w Chicago własną firmę księgową z kapitałem założycielskim 500 dolarów, która działając do 1971 roku pod firmą Ernst & Ernst połączyła się z firmą Whinney Murray & Co tworząc Ernst & Whinney. Koncern pod nazwą Ernst & Young powstał w 1989 r. z połączenia Ernst & Whinney i Arthur Young. W 2002 r. połączył się z innym koncernem Arthur Andersen nie zmieniając dotychczasowej firmy pod którą działał.
Opr. KM
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze