Jan Kulczyk: Największe inwestycje wizjonera
Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych Polaków. Jego majątek wyceniany jest na ponad 15 mld złotych. Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w rankingu Forbes "100 najbogatszych Polaków". Jan Kulczyk aktywnie działał w sektorze energetycznym, surowcowym i paliwowym. Stawiał na rozwój relacji z Chinami i wzmocnienie partnerstwa z Ukrainą. Mawiał, że na współpracy z tymi krajami można wiele zyskać, a korzyści będą wyraźne dla każdej ze stron.
Jan Kulczyk prowadził interesy już w latach 80. ubiegłego wieku, ale pierwsze wielkie pieniądze zarobił na dostawie samochodów dla policji i UOP. Kontrakt zawarto w 1991 roku - firma Kulczyk Tradex była oficjalnym dealerem Volskwagena w Polsce. Transakcja obejmowała 3 tys. samochodów za 150 mln zł. Resort spraw wewnętrznych zamówił pojazdy bez otwartego przetargu.
SABMiller plc - międzynarodowy koncern produkujący piwo i napoje bezalkoholowe, z siedzibą w Londynie. Drugi co do wielkości browar na świecie, działający w 75 krajach. W skład grupy wchodzą takie marki, jak Pilsner Urquell (Czechy), Tyskie (Polska), Peroni Nastro Azzurro (Włochy), Miller Genuine Draft (Stany Zjednoczone), Grolsch (Holandia).
Pakiet Kulczyka na początku 2015 roku był wart ok. 9 mld złotych. Akcje zakupił w 2009 roku.
Polenergia S.A. - pierwsza polska prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia SA notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka powstała w wyniku konsolidacji grupy PEP (Polish Energy Partners SA) i aktywów grupy Polenergia.
Ciech S.A. - w 2014 roku Jan Kulczyk nabył akcje Ciechu, potentata branży chemicznej. KI Chemistry z siedzibą w Luksemburgu przejął kontrolę nad spółką Ciech w 2014 roku po ogłoszeniu wezwania, w ramach którego udało się nabyć 51,14 proc. akcji. Skarb Państwa sprzedał 38 proc. akcji. Pakiet większościowy kosztował Kulczyka 835 mln złotych.
Sprawdź bieżące notowania akcji spółki Ciech S.A.
Autostrada Wielkopolska (AWSA) i Autostrada Wielkopolska II (AWSA II) - spółki obsługujące autostradę A2 na linii Świecko - Nowy Tomyśl - Konin, odcinka o długości 255 km.
Kulczyk Investments inwestuje długofalowo w poszukiwanie i wydobycie surowców mineralnych, głównie ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rud żelaza i węgla kamiennego. Spółka konsekwentnie buduje zdywersyfikowany geograficznie portfel projektów o zróżnicowanym profilu ryzyka i stopniu zaawansowania: od przedsięwzięć poszukiwawczych, poprzez aktywa w fazie zagospodarowania, po projekty wydobywcze. Grupa firm prowadzi łącznie ponad 100 projektów w 30 krajach na 4 kontynentach, na terenach koncesyjnych o łącznej powierzchni ponad 260 tys. km2, czyli obszarze przekraczającym połowę powierzchni Polski.
Serinus Energy S.A. - międzynarodowa spółka poszukiwawczo-wydobywcza ropy i gazu, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i w Toronto. Portfel aktywów spółki obejmuje 13 koncesji w 4 krajach, a w jego skład wchodzą stale zwiększające wydobycie koncesje produkcyjne.
Sprawdź bieżące notowania akcji spółki Serinus Energy S.A.
Neconde Energy Limited - konsorcjum, które kupiło od Shell 45 proc. udziałów w licencji OML 42 w delcie Nigru, jednym z największych basenów węglowodorowych na świecie. Udział w konsorcjum Neconde daje Kulczyk Investments dostęp do bardzo atrakcyjnych aktywów wydobywczych na terenie Afryki.
Ophir Energy Plc - spółka notowana na głównym parkiecie giełdy w Londynie. Specjalizuje się w prowadzeniu prac poszukiwawczych ropy i gazu na kontynencie afrykańskim, głównie na terenach podmorskich.