Jan Matejko sprzedany w DESA Unicum za 5,5 mln zł

Za 4,6 mln zł wylicytowano obraz "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" Jana Matejki. Z opłatami aukcyjnymi licytujący zapłacił 5,5 mln zł. To jedna z najdrożej sprzedanych prac tego artysty, choć eksperci wskazywali na możliwość osiągnięcia 7 mln zł oraz jeden z zaledwie kilku obrazów, które zdobyły w Polsce kwotę powyżej 4 mln zł.

Jan Matejko sprzedany w DESA Unicum za 5,5 mln zł

Wystawienie na aukcji olejnego obrazu Jana Matejki pochodzącego z prywatnej kolekcji uznano za sensację i wydarzenie na rynku sztuki. - Licytacja obrazu Jana Matejki to wydarzenie wyjątkowe. W ciągu ostatnich 30 lat, dzieł tego wybitnego artysty, o tematyce historycznej, pojawiło się zaledwie cztery. W przypadku tego obrazu nie trzeba komentować kwoty jaka padła. To dzieło jest tak niepowtarzalne, że o cenie po prostu nie da się dyskutować - mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Reklama

Obraz o wymiarach 47 x 35 cm powstał w 1877 roku, rok przed namalowaniem "Bitwy pod Grunwaldem". Płótno nawiązuje do sporu, przez który król Bolesław Śmiały popadł w konflikt z możnowładcami i biskupem Stanisławem. W 1079 roku władca nakazał zabicie biskupa i poćwiartowanie jego ciała. Według wersji przyjętej przez malarza, przyczyną konfliktu był związek króla z Krystyną, żoną niejakiego Mścisława.

Przedstawiona na obrazie scena rozgrywa się w królewskiej alkowie. Malarz uwidocznił biskupa wskazującego palcem na niebo i grożącego królowi potępieniem przez Kościół oraz siedzących za szkarłatną kotarą kochanków: ubranego w zbroję król oraz Krystynę.

Obraz "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" przez lata, był uznawany za zaginiony. Po raz ostatni można było oglądać w 1921 roku na wystawie w Paryżu. Dzieło odnaleziono 12 lat temu i od tamtej pory należało do prywatnej kolekcji.

Cena wywoławcza płótna Jana Matejki wynosiła 3,9 mln zł. Podczas licytacji wartość ta wzrosła o 0,7 mln zł. Po doliczeniu opłat aukcyjnych płótno sprzedano za 5,5 mln zł. Nowy nabywca obrazu nie licytował osobiście, nie było go na aukcji.

Organizatorem aukcji "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" była DESA Unicum.  Wylicytowana kwota nie jest najwyższą osiągniętą na aukcji za obraz Jana Matejki. Przed rokiem, portret prof. Karola Gilewskiego z 1872 roku uzyskał 5,9 mln zł i z opłatami aukcyjnymi został sprzedany za 6,962 mln zł. Organizatorem aukcji był Polswiss Art.

 Ewa Wysocka

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DESA Unicum | Jan Matejko | sztuka | inwestowanie w sztukę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »