Japonia i Niemcy gotowe do nakładania kolejnych sankcji na Rosję

Szefowie rządów Japonii i Niemiec zadeklarowali gotowość do nakładania na Rosję kolejnych sankcji. W Tokio odbyły się rozmowy premiera Fumio Kishidy i kanclerza Olafa Scholza.

- Japonia i Niemcy będą w dalszym ciągu wspierały Ukrainę i nakładały kolejne sankcje na Rosję - przekazała w sobotę stacja NHK po rozmowie przywódców obu krajów, premiera Fumio Kishidy i kanclerza Olafa Scholza, któremu podczas wizyty w Tokio towarzyszy sześciu niemieckich ministrów.

Japonia i Niemcy nie będą tolerować nuklearnych gróźb Rosji

Kishida oświadczył po spotkaniu z Scholzem, że Japonia będzie bacznie obserwować rozwój śledztwa przeciwko Władimirowi Putinowi po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Premier Japonii i kanclerz Niemiec uzgodnili również, że nigdy nie będą tolerować rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej i zobowiązują się do nakładania kolejnych sankcji na Moskwę - podała japońska agencja prasowa Kyodo.

Reklama

Japonia i Niemcy. Spotkanie na wysokim szczeblu

W sobotę odbyły się pierwsze międzyrządowe rozmowy wysokiego szczebla pomiędzy Japonią a Niemcami. Scholzowi towarzyszą w Tokio szefowie niemieckich resortów gospodarki, finansów, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, transportu i obrony.

- Wierzę, że konsultacje międzyrządowe przyczynią się do jeszcze większego pogłębienia współpracy pomiędzy Japonią a Niemcami - powiedział Kishida na początku spotkania. Rozmowy miały dotyczyć bezpieczeństwa gospodarczego, regionu Indo-Pacyfiku, wojny Rosji przeciwko Ukrainie i innych spraw.

Podczas osobnego spotkania ministrowie obrony obu krajów potwierdzili zaangażowanie niemieckich sił zbrojnych w regionie Indo-Pacyfiku i zapowiedzieli zacieśnienie współpracy wojskowej, w tym w dziedzinach sprzętu i technologii, a także intensyfikację wspólnych manewrów - podała agencja Associated Press.

Priorytetem jest egzekwowanie sankcji nałożonych na Rosję

AP zwróciła uwagę, że wobec rosnącego zagrożenia ze strony Chin i Korei Północnej rząd Japonii zabiega o rozszerzenie współpracy wojskowej nie tylko ze swoim głównym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi, ale również z innymi państwami, w tym z Australią, Wielką Brytanią czy krajami Unii Europejskiej.

Szefowie resortów finansów Japonii i Niemiec zgodzili się natomiast, że priorytetem jest egzekwowanie sankcji wobec Rosji i wsparcie dla Ukrainy. Uzgodnili też bliską koordynację w sprawie trudności związanych z problemami zachodnich banków oraz zobowiązali się bacznie obserwować sytuację gospodarczą, w tym na globalnych rynkach - przekazała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło w japońskim ministerstwie.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | Rosja | zachodnie sankcje | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »