Japonia już nie jest trzecią gospodarką świata. Na podium wskoczyły Niemcy

Drastyczny spadek wartości jena sprawił, że Japonia wypadła z pierwszej trójki najbogatszych gospodarek świata. Jej miejsce zajął zachodni sąsiad Polski - Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni, obok osłabiającej się waluty, ma także inne, coraz mocniej palące problemy. To m.in. ujemny wzrost PKB oraz inflacja.

Pierwsza dwójka najbogatszych państw świata (pod względem PKB) pozostaje bez zmian - są to odpowiednio Stany Zjednoczone i Chiny. Z elitarnego grona wypadła właśnie Japonia. Swoje miejsce na podium oddała Niemcom. 

Jak wskazuje Tomasz Wyłuda, szef biura doradztwa inwestycyjnego w Credit Agricole, pozycje Stanów Zjednoczonych i Chin są niezagrożone. PKB pierwszego z krajów to, według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) 26,9 bilionów dolarów, zaś drugiego 17,7 bilionów dolarów. Niemcy z wynikiem 4,4 bilionów dolarów przeskoczyły Japonię (4,2 biliona dolarów). 

Reklama

Japońska gospodarka w kryzysie. Kraj wypada ze światowej czołówki

Ekspert zauważa, że gospodarka Japonii od lat znajduje się w stagnacji. Nie pomogła jej także pandemia COVID-19, która negatywnie wpłynęła na produkt krajowy brutto, m.in. z powodu restrykcyjnych obostrzeń. Oprócz kursu jena, który zbliża się do najniższego poziomu względem amerykańskiego dolara od 1990 roku, wymienia m.in. rosnące rentowności obligacji, co zwiększa koszt pozyskania kapitału przez tamtejszy rząd oraz obsługi długu. 

Poważnym problemem pozostaje także inflacja, która z polskiej perspektywy wygląda niewinnie. Odczytu na poziomie 3-4 proc. w skali roku nie widziano tam bowiem od lat 80. XX wieku. Pomimo rosnących cen japoński bank centralny nie zdecydował się na odejście od ultraluźnej polityki monetarnej. Stopy procentowe nadal pozostają ujemne (-0,1 proc.).

"Przez 30 lat stagnacji PKB na mieszkańca PPP Japonii i Polski już jest bardzo blisko i zaraz może w jakości życia przegonimy Japonię" - wskazał Wyłuda. 

Co ciekawe, Niemcy, które właśnie wyprzedzili Kraj Kwitnącej Wiśni, same są w recesji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB naszego zachodniego sąsiada skurczy się w 2023 r. o 0,5 proc. Tym samym RFN będzie jedynym krajem w gronie gospodarek G7, który w bieżącym roku nie zanotuje wzrostu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | Produkt Krajowy Brutto (PKB) | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »