Jedną trzecia budżetu Rosji stanowią wydatki ukryte. To nakłady na wojnę

Jedna trzecia wydatków budżetowych Rosji to wydatki ukryte, przeznaczone na finansowanie sił zbrojnych i inwazji na Ukrainę - poinformowała agencja Bloomberga ​powołując się na dane rosyjskiego resortu finansów.

Według stanu na 24 marca, wielkość tajnych wydatków budżetowych wynosiła 2,4 bln rubli, czyli równowartość 31 mld dolarów. Jest to ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i znacznie więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2015.

Wówczas, rok po nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu, utajnione wydatki stanowiły około 21 proc. wszystkich wydatków budżetowych państwa - zauważył Bloomberg.

Inwazja Rosji na Ukrainę stała się największym konfliktem od czasów II wojny światowej

Jak dodano, tak wysoki poziom nakładów przeznaczanych na armię jest zaskoczeniem również dla Kremla, ponieważ - według wstępnych założeń na rok 2023 - odsetek ukrytych wydatków miał wynieść niecałe 25 proc.

Reklama

Na cele związane z "obroną narodową" Rosja przeznaczyła w ciągu ostatniego roku 531 mld rubli, a zatem dwa razy więcej niż rok wcześniej. Kolejnych 379 mld rubli wydano na zapewnienie bezpieczeństwa i egzekwowanie prawa. Więcej rząd w Moskwie przeznaczał tylko na programy socjalne kluczowe dla utrzymania poparcia dla władzy.

Obciążenie budżetu nie jest zaskoczeniem, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę stała się największym konfliktem w Europie od czasów II wojny światowej. W 2022 roku rząd przewidział ogromny wzrost wydatków na wojsko, lecz i tak mają one przekroczyć wstępne założenia budżetowe o ponad 43 proc. - ujawnił Bloomberg.

W kategorii utajnionych wydatków, które w 2023 znacząco wzrosły, uwzględniono też koszty utrzymania terytoriów Ukrainy kontrolowanych i bezprawnie anektowanych przez Kreml, czyli części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego - podkreśliła niezależna rosyjska ekonomistka Aleksandra Suslina, cytowana przez amerykańską agencję.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »