Jedyna taka inwestycja w USA. Na Brooklynie powstają bloki w całości ogrzewane energią geotermalną

​Na Brooklynie w Nowym Jorku powstaje największy w USA kompleks mieszkalny ogrzewany energią geotermalną. Innowacyjny pomysł ma zapewnić ogrzewanie dla pięciu budynków, w których będzie mieścić się kilkaset mieszkań.

Australijski deweloper Lendlease podjął się realizacji nowatorskiego pomysłu w Nowym Jorku. Rozpoczyna budowę kompleksu mieszkaniowego ogrzewanego w całości energią geotermalną. 

Jak podaje stacja informacyjna CNBC, kompleks ma liczyć pięć budynków, w których będą się znajdowały łącznie 834 mieszkania. Najwyższy budynek kompleksu ma liczyć 37 pięter. Nowa inwestycja powstaje w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn, przy ulicy 1 Java Street.  

Pierwszy taki kompleks w USA

To, w warunkach amerykańskich, innowacyjny pomysł - energia geotermalna jest już używana do ogrzewania budynków, ale na dużo mniejszą skalę. Do tej pory z takiej energii korzystają małe pojedyncze budynki albo domy jednorodzinne, zwracają uwagę dziennikarze stacji. 

Reklama

Żeby zyskać dostęp do źródeł energii, Lendlease przeprowadza obecnie 320 odwiertów na głębokość ok. 150 metrów. 

"Będziemy używać tej energii do wszystkiego: od ogrzewania basenów, przez ogrzewanie wody do zasilania pomp ciepła, które będą używane do ogrzewania i klimatyzacji budynków" - komentuje dyrektor ds. rozwoju w firmie Lendlease, Scott Welsh.  

Zdaniem dewelopera wykorzystanie geotermii zmniejszy emisję gazów cieplarnianych z budynku o połowę (ok. 53 procent). Budowa będzie droższa o ok. 6 proc. W stosunku do standardowych kosztów.  

Jak komentuje CNBC, tego rodzaju innowacje stają się koniecznością w Nowym Jorku. Podobnie jak ostatnio UE, administracja miasta zdecydowała o konieczności redukcji emisji z budynków. Duże budynki w Nowym Jorku będą musiały zmniejszyć poziom emisji o 40 proc. do 2030 roku i o 80 proc. do 2050 roku.  

Unia Europejska przyjęła jeszcze bardziej restrykcyjne zasady. Od 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki będą musiały być zeroemisyjne. Do 2050 roku z kolei zeroemisyjne będą musiały być wszystkie budynki, także już istniejące. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowy Jork | geotermia | energia geotermalna | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »