Polacy pokochali pompy ciepła. Ich sprzedaż wzrosła o 120 proc. w ciągu roku
Boom na pompy ciepła w Europie nie tylko trwa, ale jeszcze przyspiesza. W ciągu ostatnich 2 lat mieszkańcy Unii Europejskiej kupili ich łącznie aż 5 milionów. W Polsce sprzedaż rośnie najszybciej.
Sprzedaż pomp ciepła w 2021 roku w Unii Europejskiej przekroczyła liczbę 2 mln sztuk. W 2022 roku była jeszcze wyższa i mogła sięgnąć 3 mln sztuk - wskazuje europejskie stowarzyszenie EHPA.
Eksperci organizacji przewidują, że w ciągu kolejnych trzech lat pompy ciepła będą stanowić ponad połowę wszystkich urządzeń grzewczych w UE. Najnowsza unijna strategia związana z budownictwem zwiększa prawdopodobieństwo takiego scenariusza.
Zgodnie z danymi EHPA, wzrost sprzedaży pomp ciepła w UE w 2022 roku wyniósł 38 proc. w ujęciu rocznym. To oznacza szybsze tempo niż w 2021 roku, który i tak był rekordowy. Wtedy mieszkańcy Unii kupili ponad 2 miliony pomp, o 34 proc. więcej niż w 2020 roku.
Wzrost w poszczególnych krajach nie był równomierny. Zestawienie wzrostu sprzedaży w 16 krajach Europy przygotowali dla specjalistycznego portalu Carbon Brief analitycy organizacji pozarządowej Regulatory Assistance Project (RAP). Zgodnie z wynikami tego zestawienia państwem, w którym sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku wzrosła najmocniej, jest Polska. W ubiegłym roku sprzedaż pomp wzrosła w Polsce o 120 procent w porównaniu z 2021 rokiem.
"Krajowe rynki pomp w Europie ciepła można podzielić na trzy kategorie: rynki dojrzałe, wschodzące i uśpione. Dojrzałe rynki, na których pompy ciepła są instalowane w dużych ilościach już od dłuższego czasu, a roczny wzrost sprzedaży jest zwykle niższy, obejmują kraje skandynawskie, Szwajcarię i Francję. Do krajów z rynkami wschodzącymi, które od niedawna wykazują szybki wzrost, należą Niemcy, Polska i Holandia" - komentują wyniki swojej analizy eksperci RAP.
Poza Polską w 2022 roku sprzedaż rosła szybko także w Belgii (wzrost o 100 proc.) i Czechach (wzrost o 99 proc.).
Duncan Gibb oraz Jan Rosenow, czyli autorzy zestawienia, wskazują, że dynamiczny rozwój rynku w Polsce jest wręcz ewenementem, jeśli chodzi o dotychczasową popularność technologii.
"Polska od dawna postrzegana jest jako maruder, jeśli chodzi o politykę klimatyczną. Jednak tamtejszy rynek grzewczy szybko się zmienia i prawie jedna trzecia wszystkich nowo instalowanych systemów grzewczych to obecnie pompy ciepła. Co więcej, sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w 2022 r., przy wzroście o 120 proc. rok do roku, prawdopodobnie najszybszym w historii tej technologii" - piszą w swojej analizie.
Ale rynek rozwija się szybko w całej Europie. W 2022 roku wzrosty sprzedaży odnotowały także kraje już mocno nasycone technologią, jak Finlandia czy Norwegia. "W UE trwa obecnie po prostu rewolucja, jeśli chodzi o pompy ciepła" - skomentował jeden z autorów zestawienia, Duncan Gibb, starszy doradca w RAP.