Jest porozumienie o współpracy między MON i Microsoft. "Nie możemy czekać"

W poniedziałek po południu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz pełnomocnik ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk wzięli udział w uroczystości podpisania porozumienia o współpracy z firmą Microsoft, którą reprezentował Brad Smith, wiceprezes technologicznego giganta.

W poniedziałek w Warszawie premier Donald Tusk wraz z prezydentem Andrzejem Dudą spotkał się z wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem. Szef polskiego rządu zapowiedział wówczas opiewającą na 2,8 mld zł inwestycję amerykańskiego giganta na Mazowszu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Kilka godzin później odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu.

Reklama

MON i Microsoft. "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest naszym priorytetem"

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało o spotkaniu na swojej stronie internetowej. "MON wraz firmą Microsoft, na bazie dotychczasowej, długoletniej współpracy, przystąpiły do rozmów dotyczących poszerzenia obszarów wsparcia w zakresie wykorzystania technologii przełomowych w sektorze obronnym, przede wszystkim w zakresie wykorzystania modeli przetwarzania w chmurach obliczeniowych, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych" - podkreślił resort.

"Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz: nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest naszym priorytetem. Dlatego tym bardziej dziękuję za to zaufanie, jakim obdarzył nas Microsoft. Nasza współpraca z Microsoft wchodzi dziś na jeszcze wyższy poziom. Musimy rozwijać technologie, na bazie których będzie budowane cyberbezpieczeństwo na kolejne lata. (...) Wojna  w cyberprzestrzeni już trwa. Nie możemy czekać. Musimy rozwijać nasze zdolności, rozwijać technologie, współpracować, budować odporność społeczeństwa na zagrożenia hybrydowe" - czytamy w poście opublikowanym przez MON na platformie X.

Porozumienie pomiędzy MON i Microsoft

W kolejnym poście dodano, że podpisanie porozumienia z amerykańskim gigantem umożliwi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w Wojsku Polskim, a także zapewni skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni. MON wspomniał też o korzystaniu z nowoczesnych technologii, prowadzeniu działań naukowych oraz zwiększeniu bezpieczeństwa państwa.

Microsoft oferuje m.in. systemy operacyjne (Windows), usługi chmurowe (platforma Azure), narzędzia do pracy (Microsoft 365, Teams), usługi AI (Azure AI, Copilot), rozwiązania biznesowe (Dynamics 365), platformy dla programistów (Visual Studio, GitHub), usługi gamingowe (Xbox, Game Pass) oraz technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa i zarządzania IT (Microsoft Defender, Entra ID, Intune). 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: MON | Microsoft | Władysław Kosiniak-Kamysz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »