Reklama

Jezierski: Trzęsienia ziemi z powodu łupków w Polsce nie będzie

- Proces szczelinowania hydraulicznego nie może wywoływać zjawisk sejsmicznych; trzęsienia ziemi z powodu poszukiwania gazu z łupków w Polsce nie będzie - powiedział na konferencji prasowej wiceminister środowiska Henryk Jezierski.

- Pojawiły się głosy, że proces szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu gazu łupkowego może wywoływać trzęsienia ziemi. Postanowiliśmy to sprawdzić. W Instytucie Geofizyki PAN mogliśmy obserwować na bieżąco to, co się dzieje na Pomorzu, gdzie prowadzony był proces szczelinowania. Rozstawiono specjalne stacje, które zajmowały się monitorowaniem tego procesu. Okazało się, że szczelinowanie nie może wywoływać zjawisk sejsmicznych - powiedział wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski.

W związku z trwającymi obecnie w Polsce poszukiwaniami gazu łupkowego, na zamówienia Ministerstwa Środowiska, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie bada wpływ procesu szczelinowania hydraulicznego na ewentualne wystąpienia zjawisk sejsmicznych. Badania prowadzone są przy otworze Łebień na Pomorzu.

Reklama

Prace wykonywane są z wykorzystaniem 10 stacji sejsmicznych. Zostały one rozmieszczone w okolicy otworu w połowie lipca i wszelkie sygnały przez nie odbierane przesyłane są na bieżąco za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej do siedziby Instytutu.

Wyniki uzyskane z monitoringu wskazują jednoznacznie na brak wpływu procesu szczelinowania skał na występowanie jakichkolwiek zjawisk sejsmicznych nawet takich, które nie są odczuwalne przez ludzi, a mogłyby być szkodliwe dla budynków czy urządzeń technicznych. Monitoring odwiertu Łebień będzie prowadzony jeszcze przez miesiąc po zakończeniu szczelinowania.

Ministerstwo Środowiska wydało już ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.

Otwór w Łebieniu na Pomorzu wykonywany był na koncesji brytyjskiej firmy naftowo-gazowej Lane Energy Poland. Całkowita długość otworu to 4080 m.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »