Kalifornia zarządza energooszczędne telewizory
Kalifornia jako pierwszy stan USA wypowiada walkę pożerającym za dużo prądu telewizorom.
Zgodnie z nowymi regułami do 2011 roku wszystkie nowe telewizory muszą zużywać jedną trzecią mniej energii elektrycznej niż obecnie. Od roku 2013 zmniejszenie zużycia prądu przez te urządzenia będzie musiało wynosić 50 proc.
Oczywiście nowe przepisy nie dotyczą telewizorów, które są obecnie używane w Kalifornii. Obliczono, że energooszczędny telewizor może zmniejszyć swemu właścicielowi rachunek za prąd o ok. 30 dolarów rocznie. W ciągu pierwszych 10 lat Kalifornijczycy mogliby więc dzięki takim telewizorom oszczędzić ponad 8 miliardów dolarów.
Na telewizory przypada ok. 10 proc. zużycia prądu w kalifornijskich gospodarstwach domowych.
JUŻ 21 WRZEŚNIA 2009 R. INTERIA.PL NAPISAŁA:
W Kalifornii jest 35 mln telewizorów - w przybliżeniu każdy mieszkaniec ma jeden odbiornik. Rachunki za prąd zawierają w sobie 10 proc. zużycia energii na te aparaty. Władze chcą zastąpić stare modele (z kineskopami) odbiornikami LCD lub plazmowymi, nowocześniejszymi i energooszczędnymi.
W styczniu 2011 r. w życie w Kalifornii wchodzi prawo regulujące zużycie prądu przez telewizory. Do 2013 r. ma ono spaść o połowę wobec dzisiejszego stanu. W tym stanie na razie 2/3 telewizorów to stare, kineskopowe modele. Wśród nowych, któych rocznie sprzedaje się ok. 4 mln sztuk, królują LCD (95 proc.) przed plazmowymi (5 proc., zużywają o 32 proc. więcej prądu).
Oblicza się, że od 2013 r. posiadacze nowych telewizorów do 58 cali mogą zaoszczędzić 50-250 USD w czasie całego "życia" aparatu co przekłada się w całym stanie na ok. 1 mld USD i równoległe oszczędności w spożyciu energii. Mimo wzrostu ilości mieszkańców dzięki programom oszczędnościowym konsumpcja energii w Kalifornii jest mniej więcej stała w ostatnich 30 latach i wynosi 7 kilowatogodzin na głowę (w pozostałęj części USA średnia to 12 kilowatogodzin na głowę). Zgodnie z modelem naukowców z University of California w Berkeley, roczna zniżka zużycia prądu o 1 proc. da w tym stanie wzrost PKB o 76 mld USD, przysporzy gospodarstwom domowym w sumie 48 mld USD i zaowocuje 403 000 nowych miejsc pracy.
W maju 2010 r. w życie wejdzie prawo federalne kryjące się pod kryptonimem 4.0 Energy Star. Producenci nowoczesnych modeli - amerykański Vizio oraz azjatyckie Sharp i Samsung - już wypuszczają na rynek aparaty zgodne z wymaganiami 4.0 Energy Star.
KOMENTARZ
W związku z nadejściem nowego prawa w Kalifornii i USA na rynku europejskim, w tym polskim, mogą się pojawić nowe co prawda telewizory LCD lub plazmowe, lecz nie spełniające norm federalnych lub kalifornijskich. Na zapychanie naszych sklepów tego rodzaju aparatami powinna zwrócić uwagę Komisja Europejska i polski rząd. Mądry Polak przed szkodą.
Ożywienie w USA przyjmie kształt litery V
G20 zmusi banki do ograniczenia premii