Kanada sięga do rezerw strategicznych... syropu klonowego
Kanadyjscy producenci syropu klonowego z Quebec uwalniają ok. 50 mln funtów (ok. 22,5 tys. ton) syropu klonowego ze swoich strategicznych rezerw, co stanowi prawie połowę wszystkich zapasów. Wszystko po to, aby na rynku nie zabrakło kanadyjskiego płynnego złota.
O planach producentów syropu klonowego dotyczących uwolnienia rezerwy poinformował w tym tygodniu CNN Business. Quebec Maple Syrup Producers - wspierana przez kanadyjski rząd organizacja handlowa, często określana jako OPEC syropu klonowego - wykorzystuje swoje rezerwy do kontrolowania cen i podaży syropu. Odpowiada za ok. 73 proc. światowej produkcji syropu klonowego. Największym importerem kanadyjskiego płynnego złota są Stany Zjednoczone.
Kontrolowana przez QMSP rezerwa strategiczna, została utworzona w 2000 roku, aby zapewnić stałe dostawy syropu klonowego na rynki w sytuacji gwałtownego wzrostu popytu lub słabych zbiorów. To ostatnie miało miejsce w tym sezonie. Gorąca i krótka wiosna doprowadziła bowiem do niższych plonów. Od pogody zależy przepływ soków w drzewach, konieczny do pozyskania syropu. Aby soki mogły swobodnie krążyć, najpierw potrzebny jest mróz, a później temperatura powyżej zera - wyjaśnia CBC News. Takich dni podczas tegorocznych zbiorów nie było wystarczająco dużo.
W rezultacie wielkość plonów za 2021 rok oszacowano na poziomie 133 milionów funtów (ok. 60 tys. ton). Dla porównania w 2020 roku wyniosły one 175 mln funtów (prawie 80 tys. ton). Dodatkowo sprzedaż syropu klonowego wzrosła o 21 proc., co nadwerężyły dostępną podaż.
Kanadyjscy producenci uspokajają, że syropu klonowego nie zabraknie, a jego cena nie poszybuje drastycznie w górę. Podkreślają przy tym, że właśnie po to, aby uniknąć takich scenariuszy, utworzono rezerwę strategiczną. Aby nadążyć za popytem w kolejnych latach, Kanadyjczycy zainwestują też w "infrastrukturę". Mowa o kranach do zbierania syropu klonowego, umieszczanych w drzewach. Obecnie w Kanadzie działa ich 50 mln. W najbliższym czasie ma przybyć dodatkowe 7 mln.
Dominika Pietrzyk