Kanadyjczycy chcą wyłożyć miliardy na polski elektrownię jądrową. Jest list intencyjny
Spółka celowa zajmująca się budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, czyli Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), otrzymała od Export Development Canada (EDC) list intencyjny w sprawie potencjalnego wsparcia tego projektu kwotą o równowartości prawie 6 miliardów złotych.
PEJ podkreśla, że EDC dołącza tym samym do grona zagranicznych podmiotów zainteresowanych finansowym wsparciem projektu elektrowni Lubiatowo-Kopalino. Wcześniej takie zainteresowanie wyraziły podmioty amerykańskie - np. w połowie listopada PEJ podpisała list intencyjny z amerykańską instytucją finansowania rozwoju International Development Finance Corporation, który zakłada wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej równowartością ponad 4 mld zł.
"Z satysfakcją obserwujemy duże zainteresowanie naszą inwestycją ze strony wiodących podmiotów globalnego rynku finansowego, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie. List intencyjny EDC jest tego kolejnym potwierdzeniem i jednocześnie naszym kolejnym krokiem w kierunku realizacji strategii pozyskania finansowania dla całego projektu" - mówi wiceprezes PEJ Piotr Piela cytowany w komunikacie prasowym spółki.
EDC - jak czytamy we wspomnianym komunikacie - to kanadyjska instytucja rządowa z wieloletnim doświadczeniem w finansowaniu projektów energetycznych na całym świecie, której misją jest wspieranie kanadyjskiego eksportu oraz rozwijanie kanadyjskiego handlu międzynarodowego. "Wsparcie EDC jest uzależnione od pomyślnego zakończenia szczegółowego procesu due diligence oraz uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej" - zaznacza PEJ.
PEJ ma także podpisany list intencyjny z amerykańskim Export-Import Bankiem, który złożył deklarację wsparcia polskiego atomu na równowartość ok. 70 miliardów złotych.
"Współpraca z agencjami kredytów eksportowych jest istotną częścią strategii zapewnienia finansowania dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - zakłada ona kontynuowanie rozmów m.in. z podmiotami z krajów o rozbudowanym łańcuchu dostaw w sektorze jądrowym, aby zmaksymalizować i zoptymalizować możliwości finansowania tej kluczowej dla Polski inwestycji" - zaznacza PEJ.
Elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w pomorskiej gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim.
Budowa pierwszego bloku elektrowni atomowej w Polsce, według obowiązujących założeń, ma się rozpocząć w 2028 r., a zakończyć w 2035 r. Elektrownia docelowo będzie składać się z trzech bloków. Siłownia ma generować moc do 3750 MWe.
PEJ pozyskała już decyzję środowiskową dla budowy elektrowni, a także decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.