Kapitał z zagranicy płynie do Polski
W I kw. 2017 r. zarejestrowano prawie 2 tys. nowych firm z udziałem kapitału zagranicznego. Szykuje się kolejny rekordowy rok - pisze "Puls Biznesu".
Z danych Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika, że w pierwszym kwartale 2017 roku powstało w Polsce 1,9 tys. nowych firm z obcym kapitałem (70 proc. to inwestorzy indywidualni). To więcej niż w analogicznym okresie rekordowego 2016 roku (1,7 tys.) i wyraźnie więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku (1,6 tys.).
W tym roku liczba rejestracji firm z udziałem kapitału zagranicznego nadal wzrasta, mimo że w ubiegłym roku padł rekord wszechczasów (7,1 tys. rejestracji). Tym bardziej powinien cieszyć utrzymujący się trend - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Najwięcej firm z kapitałowym udziałem obcokrajowców powstało w woj. mazowieckim (45 proc.). Daleko w tyle są: małopolskie (12 proc.) i dolnośląskie (9 proc.). Prawie w ogóle nowy zagraniczny kapitał nie płynie do spółek w woj. opolskim (0,7 proc.), świętokrzyskim (0,5 proc.) czy warmińsko-mazurskim (0,5 proc.).
Biznesowym liderem od lat jest Warszawa (689 rejestracji w I kwartale). Na drugim miejscu jest Kraków (209), a na trzecim Wrocław (151). Ewenementem na skalę krajową jest ciągle mała podwarszawska miejscowość Wólka Kosowska (6 pozycja w Polsce), gdzie w trzy miesiąc utworzono 62 firmy z kapitałem zagranicznym. To głownie wietnamskie hurtownie odzieżowe - informuje "PB".