KE chce wzmocnić prawa obywateli UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę konkretne działania, zmierzające do wzmocnienia praw obywateli UE i usunięcia przeszkód w korzystaniu z tych praw w różnych sytuacjach, jak zakupy przez internet, szukanie pracy w innym kraju UE czy udział w wyborach.

Komisja Europejska zaproponowała w środę konkretne działania, zmierzające do wzmocnienia praw obywateli UE i usunięcia przeszkód w korzystaniu z tych praw w różnych sytuacjach, jak zakupy przez internet, szukanie pracy w innym kraju UE czy udział w wyborach.

Przy okazji prezentacji najnowszego "Raportu o obywatelstwie UE" unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding oceniła m.in., że Polska powinna zmienić swoje przepisy, które uniemożliwiają obywatelom innych krajów UE przynależności do partii politycznych. "Obywatelstwo UE jest największym atutem integracji europejskiej. Dla unii politycznej jest ono tym, czym euro jest dla unii gospodarczej i walutowej" - powiedziała Reding na konferencji prasowej w Brukseli. Dodała, że choć obywatelstwo UE zostało ustanowione już w 1993 roku, to korzystanie z wynikających z tego praw często bywa trudne. Potwierdziły to konsultacje społeczne, w trakcie których obywatele UE podali konkretne przykłady utrudnień, na jakie napotykają w codziennym życiu. Zdaniem Reding w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego rozwiązania wymagają szczególnie problemy, jakich doświadczają osoby poszukujące pracy w innym kraju UE. Komisja Europejska proponuje, by poszukujący pracy w innym kraju członkowskim mogli otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych od swojego państwa dłużej, niż trzy miesiące, jak jest obecnie. Chce też ustalenia zasad dotyczących staży, aby zapewnić, że nie będą one traktowane jak forma nieodpłatnej pracy.

Reklama

Wśród propozycji KE znalazło się też ułatwienie uznawania wydawanych w krajach UE dokumentów przeglądu technicznego pojazdów, ułatwienie porównywania cen i ofert z różnych krajów w trakcie dokonywania zakupów przez internet, a także wprowadzenie w 2014 roku, europejskiej karty inwalidzkiej, uznawanej przez państwa Unii, tak by 80 milionów osób niepełnosprawnych w UE mogło także zagranicą korzystać z przywilejów zagwarantowanych przez krajowe karty (np. dostęp do transportu, turystyki, kultury i wypoczynku).

Komisja Europejska uważa też, że obywatele UE powinni mieć możliwość udziału w wyborach w kraju swojego pochodzenia, nawet jeśli na stałe mieszkają w innym państwie członkowskim. "Odbieranie przez niektóre państwa członkowskie prawa do głosowania obywatelom, którzy całkowicie przeprowadzili się do innego państwa UE jest równoznaczne z karaniem obywateli za korzystanie z przysługującego im prawa do swobodnego przemieszczania się" - ocenia KE.

Niedawno na cenzurowanym z powodu naruszania praw politycznych obywateli UE znalazła się Polska, bo zgodnie z polskim prawem obcokrajowcy, w tym obywatele innych krajów Unii, nie mogą być członkami partii politycznych. Komisja Europejska wszczęła pod koniec kwietnia procedurę o naruszanie przez Polskę unijnego prawa, argumentując, że w świetle polskiego prawa obywatele UE, nie będący obywatelami polskimi, nie mogą korzystać z prawa do kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich na takich samych zasadach, jak obywatele państwa zamieszkania, co gwarantuje art. 20 Traktatu o funkcjonowaniu UE.

Reding uważa, że Polska powinna zmienić te przepisy. "Wiele ustaw pochodzi z czasów, gdy swoboda przepływu osób nie była czymś normalnym. Niektóre ordynacje wyborcze powstały, gdy ludzie zazwyczaj spędzali całe życie w miasteczkach, w których się urodzili. Dlatego musimy dostosować te przepisy do współczesnego życia. Wielu Polaków żyje dziś za granicą, a w Polsce osiedla się wielu obcokrajowców. Zatem ważne jest, by wprowadzić do prawa zmiany, przystosowane do swobody przepływu osób" - powiedziała Reding. Dodała, że w przyszły poniedziałek wybiera się do Polski i będzie na ten temat rozmawiać z polskim rządem.

Obowiązująca w Polsce ustawa o partiach politycznych stanowi, że "członkami partii politycznych mogą być obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat".

Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE obywatele Unii mają m.in. "prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach lokalnych w państwie członkowskim, w którym mają miejsce zamieszkania, na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zakupy przez internet | Komisja Europejska | szukanie pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »