Reklama

KE ma zastrzeżenia do Telekomunikacji Polskiej

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że ma zastrzeżenia do Telekomunikacji Polskiej "w sprawie nadużywania dominującej pozycji na rynku poprzez odmowę świadczenia płatnego dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych". TP zapowiada, że odpowie na uwagi KE.

W tej sprawie KE przesłała w poniedziałek pismo do TP z zawartymi w nim zastrzeżeniami. Dokument zawiera "wstępną" opinię Komisji z informacją, że TP mogła odmawiać innym operatorom odpłatnego dostępu do swojej sieci.

Telekomunikacja Polska ma osiem tygodni na odpowiedź na zastrzeżenia Komisji. Ma prawo następnie do złożenia ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym. W przypadku potwierdzenia wstępnej opinii zawartej w piśmie, Komisja będzie wymagać od TP przerwania antykonkurencyjnych praktyk i może nałożyć na spółkę grzywnę.

Reklama

Komisja wszczęła postępowanie w tej sprawie w kwietniu 2009 r.

KE poinformowała też, że dostęp do sieci usług szerokopasmowych Telekomunikacji Polskiej ma fundamentalne znaczenie dla jej konkurentów, którzy świadczą usługi detaliczne klientom w całej Polsce. W wyniku praktyk TP musieli oni przechodzić czasochłonne i uciążliwe procedury, aby uzyskać dostęp do sieci operatora.

Rynek usług telekomunikacyjnych w całej UE jest w pełni otwarty dla konkurencji od 2002 roku, a rynek w Polsce od 2004 r. Nowym firmom wchodzącym na rynek, zwanym operatorami alternatywnymi, powinien przysługiwać płatny dostęp do sieci i usług operatora zasiedziałego. Otwarcie rynku zapewnia klientom większy wybór usług i bardziej konkurencyjne ceny.

Rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński potwierdził w poniedziałek PAP, że tego dnia spółka otrzymała zastrzeżenia Komisji Europejskiej. - TP analizuje treść przesłanego przez Komisję dokumentu i we wskazanym terminie - 8 tygodni - ustosunkuje się do zgłoszonych zastrzeżeń. Jednocześnie TP zwraca uwagę, że przesłanie zastrzeżeń stanowi zwykły etap postępowania prowadzonego przez Komisję, który nie przesądza o końcowych wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie - zaznaczył.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »