KE rozpocznie procedurę wobec Polski. "Jesteśmy w bardzo intensywnym dialogu"

Komisja Europejska bez wątpienia rozpocznie tzw. procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski - uważa minister finansów Andrzej Domański. Jednak zdaniem szefa resortu finansów, rekomendacje w tej kwestii ze strony UE będą bardzo łagodne. Polska ma problem z deficytem budżetowym, który przekroczył 3 proc.

"Poczekajmy na to, z jakim rozwiązaniem w kwestii procedury nadmiernego deficytu wyjdzie KE. Jesteśmy w bardzo intensywnym dialogu. Rozmawiałem z komisarzami Dombrosvkisem i Gentiloni kilka razy w ciągu ostatnich 2 tygodni. Uważamy, że karanie Polski, że wydaje tyle na obronność, jest w kontekście opowieści o solidarności europejskiej niezasadne" - powiedział Domański w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Andrzej Domański: KE na pewno uruchomi procedurę EDP wobec Polski

"Nie ma mowy, żeby KE nie otworzyła procedury EDP. Zostanie na pewno otworzona, bo nasz deficyt za zeszły rok przekracza 3 proc. Ja stoję na stanowisku, że my jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. (...) Tak naprawdę inwestujemy w obronność całej UE i jeżeli będą nałożone na Polskę rekomendacje ws. EDP, a wciąż mam nadzieję to się nie stanie, to one będą bardzo łagodne" - dodał.

Domański ocenił, że model operacyjny funduszy pozabudżetowych jest zbyt rozbudowany, żeby można go było ograniczyć w rok.

"Ale to co możemy robić, to robimy.  Zaczęliśmy publikować plany finansowe, chcemy objąć Stabilizującą Regułą wydatkową więcej jednostek, tak zresztą jak obligacje przekazywane różnym jednostkom. (...) Jest determinacja do tego, żeby pokazać jak najwięcej informacji. (...) Deficyt jest na dosyć wysokim poziomie, potrzeby obronne są wysokie i musimy działać" - wskazał.

Reklama

Minister finansów A.Domański spotkał się z szefem NBP A.Glapińskim

Minister finansów Andrzej Domański poinformował dziennikarzy, że spotkał się z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Rozmowa dotyczyła gospodarki.

"Spotkałem się z prezesem Glapińskim. Rozmawialiśmy o gospodarce. Była to odpowiedzialna rozmowa. To nie było długie spotkanie. To jest prezes NBP, ja jestem szefem MF i musimy mieć jakiś poziom komunikacji" - powiedział Domański w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Przyspieszona transformacja energetyczna? Będą rozmowy o atomie

Szef resortu finansów Andrzej Domański poinformował dziennikarzy podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, że już w środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rozpocznie dyskusje o przyspieszeniu transformacji energetycznej w Polsce.

"W środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie dyskutował o przyspieszeniu transformacji energetycznej. To będzie pierwsze spotkanie w cyklu, który powinien zakończyć się konkretnymi rekomendacjami. Spotykamy się po to, by dyskutować o kierunkach i tempie transformacji energetycznej. Na pewno będziemy rozmawiać o energetyce jądrowej. (...) Myślę, że w środę będziemy rozmawiać też o węglu. (...) Co do modelu finansowania atomu, również jesteśmy w dyskusji" - powiedział Domański w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Pytany w tym kontekście o wydzielenie aktywów węglowych, powiedział: "Dostrzegam problem, ale nie może to się odbyć kosztem budżetu".

Możliwe rozmowy o podatku bankowym

Andrzej Domański w podobny sposób ocenił szanse na ew. rozmowy o podatku bankowym.

"Podatek bankowy jest istotnym źródłem dochodów budżetowych. W tej chwili nie ma miejsca, abyśmy rezygnowali z istotnych dochodów. Natomiast dostrzegam wady związane z konstrukcją podatku, który de facto utrudnia bankom realizację akcji kredytowej, utrudnia pożyczanie pieniędzy polskim firmom" - powiedział Domański w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »