Kiedy multipleksy pokryją cały kraj?
Tzw. multipleks szczątkowy - obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Od 27 października 2011 r. można na nim oglądać kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. TVP będzie musiała uruchomić swoje programy w pełnym zasięgu na trzecim multipleksie do 27 kwietnia 2014 r.
Gaj przypomniała, że debata o cyfryzacji trwa od 2005 r., a działania legislacyjne zostały podjęte w latach 2009-2010 przez obecny rząd. Dodała, że proces ten cały czas postępuje - obecnie trwają konkursy na nadawców na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozpisał konkursy na koncesje dla czterech nowych nadawców. Termin na składanie ofert upływa 4 marca bieżącego roku - zaznaczyła.
Jak mówiła, projekt reguluje m.in. kwestie związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji. Powiedziała, że oczekując na wejście w życie ustawy ministerstwo wraz z nadawcami rozpoczęło prace nad tą kampanią. - Mamy scenariusze 10 spotów związanych z kampanią cyfryzacji. Przygotowaliśmy projekt porozumienia z nadawcami i w momencie jego podpisania - myślę, że przed wejściem w życie ustawy - emisje spotów się rozpoczną. Nadawcom zależy na jak najszybszym dotarciu z informacją o możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - podkreśliła. Dodała, że cyfryzację promuje też strona internetowa http://cyfryzacja.gov.pl.
Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat, TVN, TV 4 i Telewizja Puls.
Projekt zakłada, że na pierwszym multipleksie dostępne będą programy: TVP 1, TVP 2, jeden program regionalny TVP oraz programy nadawców wybranych w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT.
Docelowo jednak TVP ma zostać przeniesiona na trzeci multipleks, który został uruchomiony w ubiegłym roku. To tzw. multipleks szczątkowy - obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Od 27 października 2011 r. można na nim oglądać kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.
TVP będzie musiała uruchomić swoje programy w pełnym zasięgu na trzecim multipleksie do 27 kwietnia 2014 r. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs na wolne miejsca po tych programach w pierwszym multipleksie.
Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.
Programy telewizyjne z pierwszego i drugiego multipleksu będą bezpłatne. Jednocześnie do końca lipca 2013 r. nadawcy muszą dotrzeć ze swoimi programami do 95 proc. Polaków.
Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
W projekcie ustawy przewidziano kary za nieprzestrzeganie jej przepisów. Na przykład firma, która sprzeda odbiornik niezapewniający cyfrowego odbioru bez uprzedniego poinformowania o tym klienta, może zostać ukarana od 1 do 50 tys. zł.
Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.
Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online)
Sprawdź: PROGRAM PIT 2010