Kiedy pierwsza podwyżka stóp?

Pierwsza podwyżka stóp proc. NBP w skali 25 pb nastąpi w IV kw., ale najprawdopodobniej jeszcze nie w październiku - uważają analitycy z banku BZ WBK.

Pierwsza podwyżka stóp proc. NBP w skali 25 pb nastąpi w IV kw., ale najprawdopodobniej jeszcze nie w październiku - uważają analitycy z banku BZ WBK.

"RPP utrzymała stopy procentowe (we wrześniu - PAP) bez zmian. Co ważniejsze jednak, komunikat po posiedzeniu był dość gołębi i sugerujący, że podobna decyzja może zapaść na posiedzeniu październikowym. Widać, że Rada jest wyraźnie podzielona i część członków opowiada się za natychmiastową podwyżką stóp (wniosek o podwyżkę o 50 pb był głosowany w sierpniu, prawdopodobnie również we wrześniu).

Większość Rady wciąż jednak +dojrzewa+ do takiej decyzji. Oby niezbyt długo, bo istnieje ryzyko, że podobnie jak bywało w przeszłości reakcja władz monetarnych będzie spóźniona wobec rozwoju sytuacji ekonomicznej (i polityka pieniężna pozostanie zbyt długo ekspansywna), pomimo podkreślania konieczności prowadzenia jej na zasadzie forward-looking" - napisali analitycy z BZ WBK w comiesięcznym raporcie.

Reklama

"W tym sporze pomiędzy członkami Rady, opowiedzielibyśmy się za zacieśnieniem polityki pieniężnej już teraz (choć niekoniecznie o 50 pb). Dodatkowym argumentem za taką decyzją w przypadku nowo powołanej Rady jest kwestia wiarygodności (...)" - dodali.

Analitycy z BZ WBK zaznaczają, że informacja o wniosku o podwyżkę o 50 pb w sierpniu wpłynęła negatywnie na rynek krótkoterminowej stopy procentowej, czemu sprzyjały również kolejne dane makroekonomiczne, ale gołębi komunikat Rady po spotkaniu wrześniowym odwrócił te tendencje.

"Naszym zdaniem, najbliższe tygodnie mogą przynieść podobny scenariusz. Kolejne napływające dane makroekonomiczne będą miały +jastrzębi+ wydźwięk (nasz zegar koniunktury potwierdza utrzymanie polskiej gospodarki w fazie ekspansji), ale spotkanie Rady może ponownie przynieść brak podwyżki. Podwyżka w październiku byłaby możliwa w przypadku wyjątkowo +jastrzębich+ danych i takich samych wniosków nowej projekcji (oraz zaakceptowania tych wniosków przez Radę, bo jest to przecież jeden z wielu czynników branych pod uwagę). Na rynku walutowym spodziewamy się spadku kursu EUR-PLN w okolice 3,90" - napisali.

PIERWSZA PODWYŻKA STÓP NBP O 25 PB W IV KWARTALE

"Wydaje się, że w wymienionych przez Radę czynnikach niewiele się zmieni w ciągu najbliższego miesiąca (w zakresie oczekiwań inflacyjnych już dzień po wrześniowym posiedzeniu Rady pojawił się argument dla gołębi) i możemy mieć do czynienia z kontynuacją postawy wyczekującej. Projekcja inflacji i PKB będzie jedynym nowym elementem, ale trudno ocenić czy przeważy szalę na rzecz podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych" - napisali analitycy z BW WBK.

"Biorąc pod uwagę najnowsze wypowiedzi niektórych członków RPP, projekcja NBP dla inflacji i PKB może mieć relatywnie niewielkie znaczenie dla decyzji obecnej Rady. W sumie, podtrzymujemy nasze przewidywania, że IV kw. przyniesie pierwszą podwyżkę stóp (w skali 25 pb), ale najprawdopodobniej jeszcze nie w październiku.

Podwyżka stóp proc. NBP w październiku o 25 bp nie jest wykluczona, jednak RPP może przesunąć ruch stóp na późniejszy termin - uważają analitycy z banku Millennium.

"Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmieniła stóp na posiedzeniu we wrześniu. Stopa referencyjna jest więc nadal rekordowo niska i wynosi 3,50 proc. Skupienie się w komunikacie po posiedzeniu na oczekiwaniach inflacyjnych może być zapowiedzią większej niż w przypadku poprzedniej Rady skłonności do +wyprzedzających+ podwyżek stóp procentowych. Jednak spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych do 2,1 proc. we wrześniu z 2,7 proc. w sierpniu wytrąca argument zwolennikom szybkiej podwyżki stóp" - napisali w comiesięcznym komentarzu analitycy z banku Millennium.

"Podwyżka w październiku o 25 bps nie jest wykluczona, jednak sądzimy że Rada może przesunąć ruch stóp na późniejszy termin. W obliczu stabilnej inflacji i niskiej presji płacowej oraz możliwego spowolnienia wzrostu i dalszego luzowania polityki pieniężnej na świecie RPP może nie chcieć zwiększać dysparytetu stóp procentowych pomiędzy NBP i głównymi europejskimi bankami centralnymi" - dodali.

- - - - -

BPH: RPP zdecyduje się w październiku na podwyżkę stóp proc. o 25 pb

Analitycy z banku BPH spodziewają się, że na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp proc. o 25 pb.

"RPP we wrześniu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Spodziewamy się, że na październikowym RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp o 25 pb. Argumentów za zacieśnieniem polityki pieniężnej, pomimo znaczącego spadku oczekiwań inflacyjnych we wrześniu, powinny dostarczyć najnowsza projekcja NBP, prognozowane odbicie inflacji we wrześniu i najwyższy od prawie czterech lat odczyt wskaźnika PMI w polskim przemyśle we wrześniu. Podtrzymujemy naszą prognozę stopy referencyjnej na koniec roku na poziomie 3,75 proc." - napisali w comiesięcznym raporcie analitycy z banku BPH.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »