Kiedy uda się wymienić wszystkie kopciuchy?

Czyste powietrze w mieście w dużej mierze zależy od ograniczenia emisji zanieczyszczeń z domowych źródeł ciepła. Mówimy tutaj o kotłach na paliwa stałe - a przede wszystkim o kopciuchach, które nie spełniają żadnych wymagań środowiskowych. Wymiana kopciuchów nie idzie jednak zbyt szybko.

Według szacunków Instytutu Ekonomii Środowiska mamy w Polsce między 3 a 4 miliony kotłów na paliwa stałe, z czego 3 miliony stanowią kopciuchy. W rządowym programie dotacyjnym Czyste Powietrze udało się do tej pory zlikwidować ledwie 70 tysięcy sztuk. 

Nawet jeżeli dobijemy w tym roku do 100 tysięcy, wciąż będzie to tylko procent wszystkich działających w Polsce kopciuchów. Tak mała zmiana nie wpłynie zaś na zauważalną poprawę jakości powietrza. Bardzo szczodry dotacyjny program miejski - który istnieje od zeszłego roku - doprowadził do tego, że złożono już 2220 wniosków na sfinansowanie wymiany kotłów. Tyle kopciuchów zniknie więc na pewno, bo ludzie już złożyli aplikacje o pieniądze.

Reklama

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

- Likwidacja 100 tysięcy kopciuchów rocznie to znikoma wartość. Jak zmienia się jakość powietrza w Polsce na skutek ich wymiany? Bardzo słabo. W najlepszym razie jest to kilkuprocentowa poprawa jakości powietrza, co jest niezauważalne w pomiarach - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Siergiej z Warszawskiego Alarmu Smogowego. 

- W Warszawie liczbę kopciuchów szacuje się między 16 a 19 tysięcy sztuk. Mamy jeszcze tylko 22 miesiące na ich zlikwidowanie - ponieważ uchwała antysmogowa obowiązująca na terenie Mazowsza mówi, że po pierwszym stycznia 2023 roku kopciuchy staną się nielegalne. Niecałe dwa lata na likwidację ponad 16 tysięcy kopciuchów to spore wyzwanie. Nie jest to jednak niewykonalne. Kraków w najlepszym roku zdołał zlikwidować 6300 takich kotłów. Warszawa z powodzeniem mogłaby osiągnąć taki poziom wymian, gdyby się dostatecznie mocno zaangażowała. Ale żebyśmy zdążyli wymienić wszystkie kotły zgodnie z przepisami, to w tym roku musi ich zniknąć co najmniej 7 tysięcy. A w kolejnym roku drugie tyle. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że wpływ kopciuchów na powietrze w Warszawie jest zerowy - podkreśla Siergiej.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: kopciuchy | piece węglowe | czyste powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »