Kiedy Unia bez granic?
Obszar Schengen to obszar, w którym obowiązuje całkowita swoboda przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej i w którym sukcesywnie znoszono kontrolę graniczną na wspólnych granicach państw, które podpisały układ z Schengen. Prawdopodobnie 28 października 2007 r. Polska wejdzie do obszaru Schengen - poinformował pełnomocnik rządu Paweł Dakowski.
14 czerwca 1985 podpisany został Układ z Schengen (tzw. Schengen I), który ostatecznie wszedł w życie 26 czerwca 1995 r. Sygnatariuszami tego układu były: Belgia, Holandia, Luksemburg, Niemcy oraz Francja. Na postawie Układu stopniowo znoszono kontrolę na wspólnych granicach wewnętrznych, realizując swobodę przepływu osób pochodzących z krajów sygnatariuszy, z innych krajów Wspólnoty oraz krajów trzecich. W następnych latach do Układu dołączyły kolejne państwa członkowskie UE, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Obecnie 13 krajów członkowskich UE oraz 2 kraje stowarzyszone spoza UE - Norwegia i Islandia - współpracują w ramach Schengen. Dzięki Konwencji Wykonawczej powstał tzw. Obszar Schengen, w ramach którego zniesiono kontrolę na granicach wewnętrznych, co pozwoliło na przemieszczanie się obywateli Unii, turystów z krajów trzecich, azylantów i legalnych imigrantów. Równocześnie zdecydowano o wzmocnieniu kontroli na granicach zewnętrznych , a także pogłębieniu współpracy w zakresie zwalczania różnych form przestępczości i poprawy kontaktów między odpowiedzialnymi za to służbami z poszczególnych państw członkowskich Schengen.
Obowiązki Polski polegają na zapewnieniu możliwości swobodnego przepływu osób i towarów przez wspólną granicę z innymi państwami członkowskimi UE (tzw. granicę wewnętrzną), co jest dopuszczalne tylko pod warunkiem wzmocnienia kontroli na granicy zewnętrznej UE. Polska będzie musiała uruchomić ponadto krajowy moduł opracowywanej obecnie drugiej generacji Systemu Informacyjnego Schengen, a także gwarantować wysoki poziom ochrony danych osobowych. Co zyskujemy przyjmując prawa Schengen, a co możemy stracić? Przede wszystkim zyskujemy udział w przestrzeni swobodnego przepływu osób i towarów. Mowa tu o rzeczywistej swobodzie poruszania się, tzn. możliwości przekraczania granic w każdym jej fizycznym miejscu, a nie jak jest obecnie, w wyznaczonych punktach granicznych. Oznacza to stopniowy koniec korków na granicach. Nie bez znaczenia jest także współpraca przy zwalczaniu międzynarodowej przestępczości, bardziej skuteczne uszczelnienie granic przed przemytem ludzi, narkotyków, broni i towarów. Co tracimy? Chyba najbardziej bolesny, przynajmniej dla niektórych, jest udział Polski we wspólnej polityce wizowej UE. Musimy wprowadzić ruch wizowy z państwami, z którymi ruch wizowy posiada Unia, z tym że obowiązek ten dotyczy wszystkich państw UE, a nie tylko krajów Schengen.
M.B