Kiedy warto przeliczyć ponownie emeryturę? Szczególne przypadki
Każdy senior pobierający emeryturę, może wnioskować o ponowne przeliczenie jej. Wówczas należy złożyć specjalny wniosek o przeprowadzenie wyliczeń dotyczących już przyznanego świadczenia. Kiedy warto przeliczyć ponownie emeryturę? Wyjaśniamy, kto może zyskać, a kto straci.
O ponowne przeliczanie emerytury można starać się po upływie co najmniej roku kalendarzowego od momentu złożenia ostatniego wniosku w tym celu. Usługa może mieć miejsce, gdy emeryt:
- podczas przyznawania świadczenia nie posiadał wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, które uwzględniane są przy obliczaniu wysokości świadczenia;
- może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia;
- po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.
Jeśli seniorowi emerytura przyznawana jest na nowych zasadach, można ją ponownie przeliczyć, jeśli wnioskodawca posiada nowe dowody, które mogą mieć wpływ na wysokość kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych, nieskładkowych lub wynagrodzenia przypadającego przed przyznaniem emerytury.
Z pewnością warto ponownie przeliczyć emeryturę, jeśli senior pobierający emeryturę, po przyznaniu świadczenia nadal opłacał składki i był zatrudniony. Może się to również opłacać, jeśli emeryt wszedł w posiadanie dokumentów, których nie posiadał przy wnioskowaniu o przyznanie świadczenia.
Warto ponownie przeliczyć emeryturę także w przypadku kobiet, które wychowywały dzieci przez 1999 r. Przed tą datą okres urlopu wychowawczego wiązał się z niższym kapitałem początkowym. Kobiety korzystające z niego mogą w ponownym przeliczeniu uwzględnić maksymalnie sześć lat opieki w swoim kapitale początkowym.
Na ponownym przeliczeniu emerytury mogą stracić osoby pobierające świadczenie na podstawie nowych zasad, czyli te urodzone po 1 stycznia 1949 roku. Ich emerytura wyliczana jest między innymi z uwzględnieniem średniej długości życia publikowanej przez GUS. Wartość ta stale się wydłuża, przez co kapitał emerytalny jest dzielony przez większą liczbę. W efekcie świadczenie staje się niższe.
Wyjątkiem od tej reguły były lata pandemiczne, a konkretnie 2021 i 2022 rok, gdzie średnia długość życia ponownie zaczęła maleć. Najwięcej na ponownym przeliczeniu emerytury mogły zyskać osoby, które zaczęły pobierać świadczenie między kwietniem 2022 roku a marcem 2023 roku. Wówczas średnia długość życia wyraźnie spadła.
Warto natomiast wiedzieć, że ponowne przeliczenie emerytury nie może doprowadzić do obniżenia pobieranego świadczenia. W sytuacji, gdy z wyliczeń wyniknie, że nowe świadczenie powinno być niższe, niż jest obecnie, senior nadal będzie otrzymywać taką samą kwotę, jak dotychczas. Dzięki temu emeryci nie muszą się obawiać zmniejszenia "zarobków".
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury ma oznaczenie ERP0. Jest on dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale można go też dostać w placówkach ZUS. Formularz należy wydrukować i wypełnić. Można to również zrobić internetowo za pośrednictwem systemu PUE ZUS.
Do wniosku o ponowne przeliczenie emerytury należy złożyć plik odpowiednich dokumentów. Wśród nich muszą znaleźć się:
- aktualne zaświadczenie o wysokości emerytury
- kserokopia dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu)
- dokumenty potwierdzające okresy składkowe
- zaświadczenie o dochodach.
Dokumenty można złożyć osobiście w placówce ZUS, przez pełnomocnika lub za pośrednictwem poczty. Decyzję dotyczącą ponownego przeliczenia emerytury ZUS wydaje w ciągu 60 dni od złożenia wniosku.