Kiedy zacznie się rozliczenie PIT? Zwlekanie może nieść za sobą konsekwencje
Nowy rok już za niecały miesiąc, a co za tym idzie, przyjdzie czas podsumowań, nie tylko życiowych, ale także finansowych. W związku z tym czeka na nas złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT. Kiedy zacznie się rozliczenie PIT w 2025 roku? Wyjaśniamy, ile czasu będzie na rozliczenie się za 2024 rok.
Rozliczenie PIT za 2024 roku będzie można składać od 17 lutego 2025 roku. Od tego dnia podatnicy będą mogli zalogować się do portalu podatkowego www.podatnik.gov.pl. Tam dostępna będzie odpowiednia deklaracja, przygotowana przez Urząd Skarbowy. Wystarczy sprawdzić czy zawartość wygenerowanych dokumentów zgadza się ze stanem faktycznym, a następnie je zaakceptować i odesłać do urzędu.
Niezależnie od tego, jaki formularz będzie składać podatnik, termin zaczęcia się rozliczenia podatkowego dla każdego jest taki sam. Obowiązek opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych to zobowiązanie, które dotyczy każdej osoby, która osiąga dochody podlegające opodatkowaniu.
W 2025 roku rozliczenie PIT za 2024 rok zakończy się 30 kwietnia 2025 roku. Ten termin dotyczy osób składających deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38. Zarazem do tego dnia dokumenty muszą złożyć przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem, czyli PIT-28. Oznacza to, że data końcowa jest więc taka sam, jak w latach ubiegłych.
Do tego samego dnia, czyli do 30 kwietnia 2025 roku, konieczne jest również zapłacenie podatku. Spóźnienie się z uiszczeniem opłaty skutkuje naliczeniem odsetek za opóźnienia, które naliczane są od następnego dnia po upływie terminu płatności.
Natomiast nie warto czekać do ostatnich dni na złożenie deklaracji PIT. W przypadku konieczności wprowadzenia modyfikacji lub korekty możemy nie zdążyć z dopięciem formalności na czas. Lepiej nie zwlekać i rozliczyć PIT za 2024 rok już na samym początku, kiedy tylko pojawi się taka możliwość.
W przypadku niezłożenia deklaracji PIT w wyznaczonym terminie należy niezwłocznie złożyć tzw. czynny żal. Jest to dokument, w którym przyznajemy się do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Takie pismo trzeba złożyć jeszcze przed tym, zanim Urząd Skarbowy wykryje, że nie dotrzymaliśmy określonego terminu. Po odkryciu tego przez organy skarbowe czynny żal będzie nieskuteczny.
Według art. 80 Kodeksu karnego skarbowego za niezłożenie wymaganej informacji podatkowej w terminie można zostać ukaranym karą grzywny równą do 120 stawek dziennych. W przypadku, gdyby deklaracja zawierała nieprawdziwe informacje, podatnikowi grozi kara grzywny wynoszące do 240 stawek dziennych.
Ponadto osoby, które za późno złożą deklarację, mogą utracić prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Taki podatnik nie będzie mógł również przekazać 1,5 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.