Reklama

Kiedy złoty się umocni i ile będziemy płacić za euro?

Zdaniem analityków banków ING i MUFG w najbliższym czasie za euro możemy płacić nawet 4,80 zł. Najbardziej optymistycznie na przyszłość złotego patrzą ekonomiści Societe Generale, którzy przewidują kurs 4,60 zł, ale dopiero w marcu 2023 roku. W środę około godziny 8.30 euro kosztowało 4,67 zł, a dolar 4,59 zł.

  • Kurs euro gwałtownie wystrzelił na początku marca i sięgał nawet 5 zł. 
  • Ponowny "wystrzał" miał miejsce w lipcu, gdy eurozłoty był notowany na poziomie 4,85. Polska waluta znalazła się pod zwiększoną presją sprzedaży w pierwszej połowie lipca wraz z euro, które na krótko spadło poniżej parytetu względem dolara amerykańskiego.
  • Złotemu może nie sprzyjać złagodzone stanowisko prezesa NBP w sprawie polityki pieniężnej, w tym jego wypowiedź z sopockiego molo o jeszcze jednej tylko podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. 
  • Sytuację komplikuje także oddalająca się perspektywa przekazania Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Reklama

Groźba recesji

Ekonomiści ING nie mają dobrych prognoz dla złotego, gdyż, jak podkreślają, fundamenty gospodarcze nie zmieniają się. Ich zdaniem, wysokie ryzyko recesji w Europie oraz wyraźnie łagodniejsza retoryka polskiego banku centralnego mogą wywołać kolejną falę wyprzedaży złotego na przełomie sierpnia i września. Naszej walucie nie sprzyja też silna negatywna korelacja walut Europy Środkowo-Wschodniej z dolarem. Amerykańska waluta znów zaczyna wzmacniać się wobec euro. O ile jeszcze 11 sierpnia za wspólną walutę płacono 1,03 dolara, to teraz jest to niewiele więcej niż 1,01.

W opinii ekspertów ING, kurs euro wzrośnie w ciągu najbliższego miesiąca do 4,80 zł, po czym powróci na ścieżkę spadków osuwając się do 4,75 w kolejnych dwóch miesiącach. Po następnych trzech - wspólna waluta miałaby kosztować 4,67 zł, a za rok - 4,65 zł.

EUR/PLN

4,8090 0,0222 0,46% akt.: 28.09.2022, 21:55
  • Kurs kupna 4,8072
  • Kurs sprzedaży 4,8107
  • Max 4,8307
  • Min 4,7875
  • Kurs średni 4,8090
  • Kurs odniesienia 4,7868
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Ekonomiści ING są więc o wiele bardziej "byczo" nastawieni do złotego niż rynek terminowy, z którego wynika, że kurs euro może wzrosnąć do 4,76 zł za 3 miesiące, do 4,85 za pół roku i do 5,01 zł w perspektywie 12 miesięcy.

Spór o politykę NBP

Podobnie jak analitycy ING na perspektywy złotego patrzą ekonomiści banku Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG). Twierdzą, że kurs euro może wkrótce wrócić do 4,80 zł, a potem stopniowo spadać w kierunku 4,65 zł. Natomiast dolar miałby testować 4,84 zł, a następnie osuwać się w stronę 4,22 zł.

Eksperci MUFG prognozując najbliższe ruchy na rynku walutowym także powołują się na "rosnącą ostrożność NBP, co do planów dalszych podwyżek stóp" i na przewidywania, że inflacja w Polsce jest blisko swojego szczytu (w lipcu wzrosła - do 15,6 proc.). - Na ostatnim posiedzeniu NBP sprawił gołębią niespodziankę, podnosząc stopy o mniej niż oczekiwano, czyli o 50 punktów bazowych. Ponadto, prezes Glapiński stwierdził, że bank centralny zbliża się do końca cyklu zacieśniania - czytamy w raporcie banku MUFG.

Inną wizję sytuacji gospodarczej i polskiej polityki monetarnej mają analitycy francuskiego banku inwestycyjnego Societe Generale. Ich zdaniem, euro po osiągnięciu w tym roku 4,75 zł może spaść do 4,60 zł do marca 2023 roku. Przewidują oni jednak, że NBP będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych i że dojdą one w pierwszym kwartale przyszłego roku do 9,5 proc. (teraz jest to 6,5 proc.).

- W Polsce spowolnienie ekonomiczne lub nawet recesja nie powinna być tak duża jak na przykład w Niemczech, czy innych gospodarkach Europy Środkowej. Polski deficyt na rachunku obrotów bieżących będzie zapewne mniejszy niż w innych krajach, a Warszawa prawdopodobnie otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy - przewidują optymistycznie ekonomiści Societe Generale.

Jacek Brzeski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »