Kiedyś humanistki, dziś programistki. Kobiety chętnie idą do sektora IT
Programistki, testerki, analityczki danych, kierowniczki projektów technologicznych - kobiety, które nie mają wykształcenia technicznego chętnie podejmują się tych zawodów. Przebranżowienie często wiąże się z samodzielną nauką, co oferuje np. Centralny Ośrodek Informatyki w ramach prowadzonych programów. Okazuje się, że cztery na 10 kobiet znalazło pracę w IT po zmianie branży.
Centralny Ośrodek Informatyki zorganizował w tym roku pierwszą edycję programu edukacyjno-mentoringowego "Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci", który zakończył się we wrześniu. Choć nie był skierowany wyłącznie do kobiet, to wśród pań zdobył największe zainteresowanie.
Celem programu miało być podniesienie kompetencji osób, które nie mają doświadczenia w branży IT. W szczególności dotyczyło to kobiet, bowiem jednym z założeń było zachęcenie ich do podjęcia pracy w środowisku, gdzie zdecydowaną większość pracowników stanowią mężczyźni.
- W ramach programu nasi eksperci pomagali uczestnikom rozpocząć przygodę w świecie IT. Naszym celem jest pomoc szczególnie kobietom, które chcą się przebranżowić i rozpocząć karierę zawodową w branży nowych technologii, a zwłaszcza tym, które wracają po dłuższej przerwie do pracy czy czują się wypalone zawodowo. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy posiada odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Wspólnie chcemy znaleźć mocne strony uczestniczek i udowodnić im, że kompetencje cyfrowe są niezależne od płci - mówi Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora COI, pomysłodawczyni projektu.
Do programu zgłosiło się ponad 4 tysiące osób. Po bezpłatnym kursie online i wypełnieniu testów do kolejnego etapu przechodziło 300 najlepszych osób, z czego 40 wyłoniono do bootcampu. Pięć miesięcy pracy pozwoliło 23 osobom otrzymać propozycję stażu, a następnie pracy w COI. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję - ma się ona rozpocząć w I kwartale 2024 roku i również ma zachęcać kobiety - ale także i mężczyzn - do zmiany kierunku rozwoju zawodowego, zwłaszcza, że obecnie wiele firm stawia na wprowadzanie technologii opartych np. na sztucznej inteligencji.
Organizatorzy podkreślają, że program miał na celu podnieść rolę kobiet i różnorodności w działach IT. Jak wynika z raportu "Kobiety w IT 2023" przygotowanego przez No Fluff Jobs i Roche osiem na dziesięć Polek uważa, że znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne. Z kolei 42 proc. znalazło pracę w branży po przebranżowieniu; aż trzy czwarte osób uczyło się nowych umiejętności.
"Z puli 10 proc. kobiet, które weszły do branży bez studiów technicznych, aż 30 proc. ukończyło kierunki humanistyczne." - czytamy w raporcie.
Jako powody, dla których kobiety decydują się przebranżowić wskazują przede wszystkim na lepsze wynagrodzenie, możliwość rozwoju i pracy zdalnej. Z badań wynika, że dla 94 proc. Polek w IT możliwość pracy zdalnej stanowi istotny element ogłoszenia.
- Rynek jest skierowany głównie na starszych inżynierów z wieloletnią praktyką, co utrudnia znalezienie pracy juniorom. COI postanowiło działać aktywnie i dawać szansę tym, którzy dopiero chcą rozpocząć karierę w IT. Chcieliśmy pokazać szczególnie kobietom, że branża ta nie ogranicza się tylko do stanowisk technicznych, że istnieje wiele różnorodnych zawodów, w ramach których mogą w pełni się rozwijać - mówi Natalia Gębska, dyrektor ds. komunikacji w Centralnym Ośrodku Informatyki.