Kielce: Ruszyła emisja testowa cyfrowego radia
Testy cyfrowego radia w technologii DAB+ ruszyły w Kielcach. Mieszkańcy miasta i okolic posiadający specjalne odbiorniki mogą słuchać czterech ogólnopolskich programów Polskiego Radia oraz Radia Kielce. Testy potrwają pół roku.
- Obecnie Kielce to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jest nadawane radio cyfrowe - powiedział Waldemar Sromek, rzecznik firmy EmiTel, która jest operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.
- Testowa emisja jest prowadzona z wieżowca w centrum Kielc przy ulicy Targowej. Potrwa przez pół roku - powiedział PAP Sromek. - Emisja została uruchomiona z okazji 60-lecia Radia Kielce - dodał.
DAB+ to jedna z najnowocześniejszych technologii pozwalających na cyfrową emisję programów radiowych. Zdaniem Witolda Tomaszewskiego, redaktora naczelnego wortalu Telepolis.pl, "cyfryzacja radia oznacza nie tylko lepszą jakość, ale także to, że będzie można dzięki niej zamieścić od 8 do 10 razy więcej stacji na danej częstotliwości; możliwe będą także dodatkowe usługi informacyjne". Oznacza to, że wraz z programem radiowym będzie można przesyłać rozbudowane serwisy tekstowe, na przykład wiadomości dla kierowców. Dziś taką rolę w bardzo ograniczonym zakresie pełni system RDS, instalowany m.in. w odbiornikach samochodowych.
- DAB to coś więcej niż zwykłe radio - powiedział PAP Jarosław Kusto, prezes zarządu Polskiego Radia Kielce. - Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, żeby zakomunikować społeczeństwu, że przyszłość jest w DAB; jest w radiu cyfrowym, a nie analogowym - dodał.
Jak podkreślił prezes Radia Kielce, rezygnacja z częstotliwości FM nie wchodzi w grę. - W dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie wyłączone radio FM. Będzie ono współistniało z DAB-em.
To oznacza, że cyfryzacja radia będzie wyglądała zupełnie inaczej niż ta, z jaką mamy do czynienia w przypadku cyfryzacji telewizji, która w stu procentach przestawia się na nową technologię DVB-T.
- Jeżeli będziemy mieli środki na kontynuowanie eksperymentu, ja jestem jego zwolennikiem - zaznaczył Kusto.
Zdaniem rzecznika Polskiego Radia S.A. Radosława Kazimierskiego projekt DAB+ to kosztowne przedsięwzięcie. - Obecnie nie jesteśmy w stanie wystartować z tą technologią, natomiast z niej nie rezygnujemy. Chcemy to zrobić, kiedy pojawią się dodatkowe środki - powiedział Kazimierski.
- Dotychczas emisje testowe radia cyfrowego w Polsce były prowadzone w dwóch miejscach. Jedno to Wrocław, a drugie Warszawa - poinformował rzecznik EmiTela. - W obu miejscach testy zostały już zakończone - podkreślił.
Aby odbierać programy radiowe w technologii DAB+, potrzebny jest specjalny odbiornik obsługujący cyfrowe radio. Najtańsze urządzenia są w formie tunerów USB do komputera. - Można je kupić w cenie od 60 do 100 złotych - powiedział Waldemar Sromek.