To nie koniec fali zwolnień u producenta okien? Związkowcy chcą interwencji PIP

Redukcja zatrudnienia w Eko-Oknach jeszcze się nie kończy. W ubiegłym tygodniu firma polskiego miliardera poinformowała o zakończeniu współpracy z blisko tysiącem osób i tłumaczyła, że nie były to zwolnienia grupowe. "Gazeta Wyborcza" we wtorek informuje, że związkowcy wnioskują o kontrolę PIP.

Współpracę z Eko-Oknami w Kędzierzynie-Koźlu w ubiegłym tygodniu zakończyło ok. 1000 osób. Według firmy były to głównie osoby zatrudnione przez agencję na umowach na czas określony, dlatego w myśl Kodeksu pracy nie można mówić o zwolnieniach grupowych.

To nie koniec zwolnień w Eko-Oknach? Będzie wniosek do PIP

Redukcja etatów w Eko-Oknach według informacji Onetu może dotyczyć nawet 40-50 proc. całej załogi. Gdyby te doniesienia się potwierdziły, oznaczałoby to zwolnienie nawet 6 tys. osób, a to o 2 tys. osób więcej niż informowały wcześniejsze medialne odniesienia:

Reklama

"Oznacza to, że po zwolnieniu osób z agencji pracy i agencji outsourcingowych oraz zakończeniu umów terminowych, przyjdzie kolej na osoby zatrudnione na czas nieokreślony" - powiedział Dawid Brożek MOZ NSZZ "Solidarność" Silesia w Stanowicach dla Onetu.

Do związkowców na ten moment nie dotarły żadne szczegółowe informacje na temat zwolnień grupowych. "Wyborcza" informuje, że w czwartek 17 lipca ma dojść do ich spotkania z zarządem spółki.

"Do Państwowej Inspekcji Pracy wysłaliśmy wniosek o kontrolę w firmie Eko-Okna. Chcemy wiedzieć, jaka jest skala redukcji zatrudnienia i powody" - mówił Dariusz Zygmański, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego działającego w zakładzie, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Pracujący Eko-Okien dostali kontrowersyjny list

Spółka Eko-Okna planuje zakończyć produkcję w Kędzierzynie-Koźlu do końca lipca. Rzecznik Eko-Okien Adam Wita miał zaznaczyć, że każda osoba dotychczas zatrudniona w Kędzierzynie-Koźlu otrzymała propozycję przejścia do zakładu w Kornicach w woj. śląskim, gdzie mieści się siedziba firmy - informuje serwis opolska360.pl. Taką ofertę przyjąć mieli nieliczni. 

Jednak zła atmosfera trwa w zakładzie od co najmniej kilku tygodni, a sytuacji nie poprawia korespondencją, jaka trafia do pracowników:

"Drodzy pracownicy, będąc w reorganizacji, staramy się, aby osoby uzależnione od narkotyków podjęły terapię i w sytuacji, gdy nie mamy wystarczająco pracy dla uczciwych i wydających na swoje oraz swojej rodziny utrzymanie pracowników, nie chcemy pomagać narkomanom niszczyć swojego życia oraz swoich bliskich" - czytamy w opublikowanym przez "Wirtualną Polskę" mailu, który miał trafić do zatrudnionych w Eko-Oknach 8 lipca.

Firma Eko Okna jeszcze w 2023 roku notowała zysk netto na poziomie ok. 446 mln zł. Rok 2024 przyniósł już jedynie nieco ponad 100 mln zł zysku. Zarząd Eko-Okien na czele z miliarderem Mateuszem Kłoskiem tłumaczył to koniecznością ochrony przyszłości firmy i jej konkurencyjności.

Zwolnieni szukają pracy. PUP pomaga

Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu zapewnia, że jest gotowy udzielić pomocy wszystkim zwolnionym pracownikom:

"Działamy już w sprawie znalezienia nowego zatrudnienia dla osób, które pozostały bez pracy. Oferujemy im podobne stanowiska w innych zakładach, możliwość przekwalifikowania się, staże lub dotację w wysokości 40 tysięcy złotych do otwarcia własnej działalności - wylicza Izabela Damboń-Kandziora, dyrektor PUP w Kędzierzynie-Koźlu cytowana przez serwis nto.pl. 

Lokalny PUP poprosił również władze Eko-Okien o możliwość spotkania z częścią załogi, która nadal pracuje. Urzędnicy chcą obecnym pracownikom przestawić możliwe rozwiązania.

Zakład w Kędzierzynie-Koźli z wielkim hukiem otwarty został w 2024 roku i miał być motorem napędowym lokalnej gospodarki. Dlatego obecne zwolnienia są dużym zaskoczeniem nie tylko dla pracowników. Mogą również spowodować wzrost stopy bezrobocia, która w mieście wynosi obecnie 6,1 proc. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »