KIG: Eksport z Polski w styczniu 2023 r. wzrósł o 11,4 proc. rok do roku

Eksport z Polski w styczniu 2023 r. wzrósł o 11,4 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca wzrósł o 3,5 proc. i wyniósł 26,94 mld euro - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej. W ocenie KIG, ze względów sezonowych w lutym wielkość eksportu będzie nieco wyższa od notowanej w styczniu.

"Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w styczniu 2023 roku wyniósł 26 940 mln euro. Zwiększył się więc w stosunku do wartości notowanych w grudniu o 3,5 proc., w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami zwiększył się o 11,4 proc." - napisano w analizie.

"Wielkość eksportu w lutym będzie, ze względów sezonowych, nieco wyższa od notowanej w styczniu. Styczeń zazwyczaj przynosi zwiększenie, niskiej w grudniu, aktywności eksportowej. Handel stopniowo zaczyna odnawiać zapasy towarów przetrzebione w bardzo wysokim grudniu. Eksport w grudniu, po bardzo mocnym październiku i listopadzie, uległ korekcie silniejszej od sezonowej i od oczekiwanej. Mimo to styczniowe zwiększenie aktywności było najprawdopodobniej zbliżone do notowanego przed rokiem. W konsekwencji roczna dynamika sprzedaży nie będzie odbiegać istotnie od notowanej dla grudnia i wyniesie 11,4 proc. wobec 11,5 proc. poprzednio" - dodano.

Reklama

"Tempo wzrostu aktywności eksportowej pozostanie na bardzo dobrym poziomie"

Ekonomiści KIG oceniają, że w roku 2023 najprawdopodobniej nie uda się utrzymać wcześniejszego rekordowo wysokiego tempa wzrostu aktywności eksportowej, wciąż jednak pozostawać będzie ono na bardzo dobrym poziomie.

"Różnica wynikać będzie z mniejszego natężenia procesów inflacyjnych. Koszty wytwarzania nie będą rosły tak szybko, więc i konieczność podnoszenia cen zbytu nie będzie tak wyraźna, jak choćby w roku 2022. Silniejsze będą też efekty spadku popytu na dobra, których ceny przestały być akceptowalne dla klientów" - napisano.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »