Kino Luna w Warszawie pozostaje zamknięte. Przyszłość w rękach państwowej instytucji

Kino Luna w Warszawie nie wznowi działalności pod skrzydłami jego dotychczasowego operatora - spółki Projekt Kino. Jak zaznaczono w oświadczeniu, obiekt został oddany właścicielowi - Mazowieckiemu Instytutowi Kultury. To właśnie w rękach tej instytucji jest przyszłość kina, które działa przy ul. Marszałkowskiej od kilkudziesięciu lat. "Prowadzenie kina w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie. Utrzymanie przestrzeni, która jednocześnie pełni rolę kulturalnego centrum i mierzy się z realiami ekonomicznymi, było trudnym, ale pełnym satysfakcji zadaniem" - napisał dotychczasowy operator.

Kino Luna w Warszawie pozostaje nieczynne od końcówki czerwca bieżącego roku. Wówczas wskazywano, że jest to spowodowane zaplanowanym na okres wakacyjny remontem. Lato minęło, a ogłoszenie o ponownym otwarciu kina nie pojawiało się. Nieco ponad tydzień temu jako pierwsza zwróciła na to uwagę "Gazeta Wyborcza". 

Kino Luna zamknięte. Dotychczasowy operator zdradził powody

Jak wskazywał dziennik, od 2014 roku operatorem Kina Luna była spółka Projekt Kino. W kwietniu tego roku właściciel obiektu, Mazowiecki Instytut Kultury, ogłosił konkurs na prowadzenie kina przez kolejne 5 lat. Spółka w czerwcu wygrała konkurs, ale ostatecznie odmówiła podpisania umowy. 

Reklama

"Niestety, nowa umowa znacznie różniła się od poprzedniej i była niekorzystna dla najemcy, m.in. została całkowicie wykluczona działalność inna niż kinowa, w tym np. organizacja przedstawień teatralnych i konferencji, pojawił się szereg kar umownych i możliwość zakończenia umowy bez wypowiedzenia i bez odszkodowania z powodów, na które najemca nie miał wpływu. Dodatkowo nowy najemca został zobligowany do przeprowadzenia kosztownego remontu" - napisano w oświadczeniu spółki. 

"Zdawaliśmy sobie sprawę, że podpisanie takiej umowy nie pozwoli nam utrzymać obiektu, ale zakładaliśmy, że będzie można ją negocjować i usunąć lub złagodzić najbardziej krytyczne fragmenty. Niestety, organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji. W związku z tym umowa nie została przez nas podpisana. Mając doświadczenie w prowadzeniu Luny, wiedząc, jakie są koszty i szacując potencjalne przychody wiedzieliśmy, że nie jest możliwe utrzymanie się tylko z wpływów z biletów i z baru" - dodano. 

Spółka Projekt Kino zaznaczyła, że w kolejnych odsłonach postępowania nie udało się wyłonić nowego najemcy Kina Luna. 

"W lipcu 2024 Mazowiecki Instytut Kultury ogłosił kolejny konkurs na najem Luny, ale warunki pozostały takie same. W trybie zadawania pytań konkursowych ponownie zaproponowaliśmy zmiany w umowie, które zostały odrzucone przez organizatora. Konkurs się zakończył i pojawiła się informacja, że nie przystąpił do niego żaden oferent" - wskazał dotychczasowy operator. 

Mazowiecki Instytut Kultury: Kino wymaga istotnej modernizacji

Głos w sprawie zabrał również sam właściciel obiektu, Mazowiecki Instytut Kultury, który jest jednostką organizacyjną woj. mazowieckiego. Jego dyrektor, Magdalena Ulejczyk, w oświadczeniu datowanym na 23 września, wskazała, że "by zachować historyczny charakter tego miejsca na mapie stolicy, w warunkach konkursu wykluczono możliwość prowadzenia w obiekcie działalności komercyjnej niezwiązanej z branżą filmową".

Jak dodała, po zakończeniu dotychczasowej umowy dzierżawy kina Mazowiecki Instytut Kultury przeprowadził remont wynikający z bieżących, najbardziej pilnych potrzeb. 

"W obiekcie przeprowadzono także konieczne prace elektryczne i sanitarne. W okresie wakacyjnym na prace remontowe w budynku kina wydatkowano ok. 170 000,00 zł. Nieprawdą jest zatem, że w okresie wakacji nie prowadzono prac remontowych. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo systematycznie prowadzonych przez Instytut remontów i napraw, kino wymaga istotnej modernizacji, co wiązałoby się z bardzo dużymi nakładami" - głosi oświadczenie. 

Magdalena Ulejczyk podkreśliła, że obecnie trwają "rozmowy i analizy", których celem będzie podjęcie kierunkowych decyzji w sprawie kina. 

"Priorytetem Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Instytutu Kultury jest zachowanie niepowtarzalnego charakteru tego miejsca i kontynuacja 60-letniej tradycji i dorobku kultowego kina studyjnego w Warszawie. Dlatego zostały podjęte rozmowy o przyszłości kina, m.in. z m.st. Warszawa. W najbliższym czasie odbędzie się także spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kin Studyjnych" - podsumowała dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

Kino Luna w Warszawie  - ponad 60 lat tradycji 

Kino Luna to jedno z najstarszych i najbardziej znanych kin studyjnych w Warszawie. Jest zlokalizowane przy ulicy Marszałkowskiej 28 w dzielnicy Śródmieście. Zostało otwarte w 1962 roku i od tamtego czasu pełni ważną rolę na mapie kulturalnej miasta. 

W kinie, które znajduje się w budynku mieszkalnym z lat 50., są dwie sale projekcyjne oraz kawiarenka. Często organizowano tam przeglądy filmowe, festiwale, pokazy specjalne, spotkania z twórcami, debaty oraz inne wydarzenia kulturalne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kino | Warszawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »