Klapa NFI
W ramach prywatyzacji gospodarki zdecydowano o uwłaszczeniu obywateli i rozdano świadectwa udziałowe uprawniające do posiadania udziałów w wybranym Narodowym Funduszu Inwestycyjnym. NFI były "wyposażone" w przedsiębiorstwa państwowe.
Celem NFI było przygotowanie przedsiębiorstw do działań w gospodarce wolnorynkowej poprzez prywatyzację i wprowadzenie na giełdę papierów wartościowych. Utworzono 15 NFI i wybrano około 495 firm (średnio 33 firmy na każdy NFI) do sprywatyzowania w ten sposób.
NFI istnieją już około 7 lat i zdążyły sprywatyzować i wprowadzić na giełdę niewiele ponad 10 przedsiębiorstw. Program NFI nie powiódł się właśnie z powodów polityczno-biznesowych oraz ze względu na sposób wynagradzania firm zarządzających NFI. Każda firma zarządzająca dostaje nieokreśloną kwotę w złotówkach oraz około 3,2 mln USD co roku, na zarządzanie firmami.
Koszty pokrywa Ministerstwo Skarbu z podatków obywateli. Wiele wskazuje na to, że obecne problemy są skutkiem zaniedbań w realizacji polityki prywatyzacyjnej oraz braku nadzoru nad sprywatyzowanymi przedsiębiorstwami. Ważny jest też brak stabilnego planu prywatyzacji obowiązującego przez kilka lat, a nie od wyborów do wyborów.