Kluby Czytelnicze i poczekalnia dworcowa. Zakaz handlu w niedziele ominięty
W minioną niedzielę w całej Polsce jak grzyby po deszczu wyrosły kluby czytelnicze, a w Cieszynie powstała nawet jedna poczekalnia dworcowa. Wszystko za sprawą wejścia w życie przepisów rozszerzających zakaz handlu w niedzielę, które uniemożliwiły niedzielną sprzedaż sklepom, które dotychczas korzystały z wyjątku dotyczącego placówek pocztowych. Zamiast działalności pocztowej, część sklepów postanowiła zatem skupić się na promocji czytelnictwa i na transporcie publicznym. Zgodnie z prawem handlować w niedzielę można bowiem m.in. w placówkach handlowych prowadzących działalność w zakresie kultury i oświaty oraz na dworcach.
Niedziela 6 lutego 2022 roku - choć pierwsza po uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę - okazała się handlowa w niektórych sklepach sieci Intermarche.
Zakupy można było zrobić m.in. w sklepie Intermarche przy ul. Ugory w Toruniu, który zamienił się w... Klub Czytelnika. To jednak niejedyna placówka handlowa sieci, która wystartowała z działalnością kulturową i oświatową. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz nie obowiązuje "w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku". To właśnie z tej furtki postanowiła skorzystać sieć. Jak się okazuje furtki niejedynej, ale o tym za chwilę...
Zażyć niedzielnej lektury, a przy okazji załatwić sprawunki można także w sklepie Intermarche przy ul. Pomorskiej w Starogardzie Gdańskim. "Zapraszamy do #InterPoCzytelni w KAŻDĄ niedzielę od 10:00 do 20:00. Jesteśmy klubem czytelnika, w którym możesz przeczytać, wypożyczyć i kupić książkę. Wspierajmy kulturę!" - pochwaliło się lokalne Intermarche w mediach społecznościowych.
Oprócz tego zakupy przy okazji wizyty w InterPoCzytelni będą możliwe przez siedem dni w tygodniu w sklepach sieci m.in. w Oławie na Dolnym Śląsku oraz w Lipnie, Ciechocinku i Golubiu-Dobrzyniu w woj. kujawsko-pomorskim. "U nas połączysz przyjemne z pożytecznym! Przeczytasz książkę i zrobisz zakupy" - przekonuje Intermarche.
Kolejna furtka, a właściwie "brama wjazdowa" do handlowania w niedziele to stworzenie poczekalni dworcowej. Przepisy przewidują, że zakaz handlu w niedziele nie dotyczy w placówek handlowych na dworcach. A w rozumieniu ustawy o transporcie publicznym dworzec to "miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych".
Aż tyle i tylko tyle. Można sobie bowiem wyobrazić, że sklepy ulokowane przy przystankach komunikacyjnych, z których odjeżdża kilka autobusów różnych linii (nie tylko międzymiastowych), staną się... poczekalniami dworcowymi. Wystarczy otworzyć punkt informacji dla podróżnych i prowadzić sprzedaż biletów.
Schronienia targanym wiatrem i chłodem pasażerom, pozbawionym dotąd poczekalni dworcowej, udzielił jeden ze sklepów Intermarche w Cieszynie w woj. śląskim, który stał się właśnie poczekalnią dworcową. Co ciekawe przed "dworcem" znajduje się tylko przystanek tylko jednej linii miejskiej numer 21.