Kobiety są bardziej wykształcone niż mężczyźni

Ponad połowa osób, które skończyły 13 lat miała wykształcenie średnie lub wyższe (55 proc.) - wynika ze wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Dziesięć lat wcześniej było to 48,5 proc. W ciągu dekady nastąpił wzrost o 6 pkt proc. udziału osób z wykształceniem wyższym. Dziesięć lat temu stanowiły nieco ponad 17 proc., a teraz ponad 23 proc.

Wyższe wykształcenie w zeszłym roku w Polsce miało według szacunków GUS ponad 7,6 mln osób, w tym prawie 5,5 mln miało dyplom przynajmniej magistra. Dekadę temu były to niespełna 4 mln ludzi.

Ponad 4,6 mln kobiet ma wyższe wykształcenie z tytułem magistra lub równorzędnym oraz niespełna 3 mln mężczyzn.

Najwięcej jednak (bo ponad 10,5 mln osób) to absolwenci szkół średnich (łącznie z policealnymi). Ponad połowa (5,7 mln) skończyła średnie szkoły zawodowe. Także w tej grupie przeważają - ale nieznacznie - kobiety. Średnie wykształcenie ma ponad 5,7 mln kobiet i 4,9 mln mężczyzn.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Prawie co piąta osoba miała w zeszłym roku wykształcenie zawodowe (3,8 mln mężczyzn i 2,5 mln kobiet).

Reklama

GUS podał strukturę wykształcenia

GUS zaznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat obniżył się udział osób z wykształceniem podstawowym z ponad 18 proc. w 2011 r. do niespełna 12 proc. w zeszłym roku.

Dla 8 proc. badanych  nie ustalono poziomu wykształcenia, zagadnienie to będzie przedmiotem dalszych analiz - zaznacza GUS.

Wciąż osoby lepiej wykształcone stanowią większą cześć mieszkańców miast niż wsi. W miastach co czwarta osoba ma wyższe wykształcenie, na wsiach - niespełna 17 proc. GUS co prawda przypomina, ze są to wyniki wstępne. 

Wykształcenie zasadnicze zawodowe posiadał prawie co czwarty mieszkaniec wsi i 16 proc. w miastach. Są więc to odwrócone proporcje w stosunku do wykształcenia wyższego.

GUS przeanalizował strukturę wykształcenia wśród grup w różnym wieku. Najwięcej osób (prawie 17 proc. wszystkich z wyższym wykształceniem) ma 35-39 lat. Nieco mniej -15,5 proc. jest młodszych o pól dekady. Młodzi (25-29 lat) stanowią co ósmą osobę z wyższym wykształceniem.

Wykształcenie zasadnicze zawodowe najczęściej deklarowały osoby mające 45-69 lat i było to prawie 59 proc. osób z tym poziomem wykształcenia. GUS zaznacza, że osoby w młodszych grupach wieku - do 30 roku życia - zdecydowanie najrzadziej wybierały zasadnicze szkoły dające przygotowanie zawodowe.

Przeszło co trzeci mieszkaniec województwa mazowieckiego legitymo-wał się wyższym poziomem wykształcenia. Natomiast najniższy udział osób o tym poziomie wykształcenia odnotowano w województwach: lubuskim, opolskim i warmińsko-mazurskim - ponad 18 proc.

Natomiast istotne różnice występują w udziałach osób o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Najwyższy odsetek osób z wykształceniem zawodowym odnotowano w regionach: wielkopolskim i kujawsko - pomorskim ( po 23 proc.) kujawsko-pomorskim - najmniejszy: w mazo-wieckim (14 proc.) i podlaskim (15,5 proc.)

Aleksandra Fandrejewska

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wykształcenie | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »