Endometrioza trafi do gabinetów. "Taka pani uroda" odchodzi w zapomnienie
- Zwiększanie nakładów publicznych na endometriozę jest nie tylko kwestią zdrowia, ale inwestycji społecznej i ekonomicznej - mówi Interii Biznes Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji "Pokonać Endometriozę", oceniając uruchomiony z początkiem lipca nowy model finansowania opieki. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć w tym roku 24,1 mln zł. Choć świadomość na temat choroby rośnie w Polsce wciąż brakuje specjalistów w tym zakresie. Jednak otwarcie drogi do bezpłatnego leczenia może zachęcić kobiety do zbadania się i zadbania o swoje zdrowie.
Na ten dzień wiele kobiet w Polsce czekało od dawna. 1 lipca Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pacjentkom chorym na endometriozę dostęp do bezpłatnej opieki. Choroba ta nie tylko utrudnia, ale i często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
- Już nigdy nie będziecie ze swoim cierpieniem same. Dziękuję wszystkim dziewczynom, kobietom, które przez lata z determinacją walczyły o to, żeby ktoś zauważył, że endometriozę powinnyśmy leczyć z publicznych środków. To jest Wasz sukces - mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.