Kolejne 15 mld zł na polską elektrownię jądrową. Dołączają Francuzi

Polska otrzymała zapewnienie o finansowym wsparciu płynącym znad Sekwany. Bpifrance Assurance Export i Sfil, wiodące francuskie podmioty finansowe, przekazały Polskim Elektrowniom Jądrowym (PEJ) listy intencyjne w sprawie finansowania pomorskiej elektrowni na równowartość ponad 15 miliardów złotych. Jest to około 3,75 miliarda dolarów.

Wiodące francuskie podmioty finansowe Bpifrance Assurance Export i Sfil zdecydowały o przekazaniu listów intencyjnych dotyczących finansowania pomorskiej elektrowni. Wartość wsparcia to równowartość 15 miliardów złotych. Polskie Elektrownie Jądrowe wydały oficjalny komunikat w tej sprawie.

15 mld zł dla pomorskiej elektrowni

Decyzja Bpifrance Assurance Export i Sfil jest istotna z punktu widzenia polskiego atomu. Pomorska elektrownia zyska środki równowartości około 3,75 miliarda dolarów. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wskazuje, że taki ruch jest jednoznacznym sygnałem na rynku.

Reklama

- Listy intencyjne od dwóch francuskich instytucji to kolejny dowód rosnącego zainteresowania polską inwestycją jądrową. Cieszymy się z pozyskania tak doświadczonych i wiarygodnych partnerów. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię pozyskania finansowania dla projektu i powiększamy grono współpracujących z nami wiodących podmiotów finansujących sektor nuklearny - powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela.

Francuzi inwestują w polski atom

Kim są francuskie firmy, które zdecydowały się zainwestować w pomorską elektrownię? Bpifrance Assurance Export to francuska agencja kredytów eksportowych obejmująca swoimi gwarancjami kredyty eksportowe. Z kolei Sfil to francuski publiczny bank rozwoju refinansujący kredyty eksportowe udzielane przez banki komercyjne na sfinansowanie eksportu francuskich towarów i usług. Misją obu instytucji jest wsparcie i promocja francuskiego handlu. Warto zaznaczyć, że Bpifrance obejmuje swoimi gwarancjami finansowanie udzielane przez Sfil oraz banki komercyjne. 

Ścisła współpraca z zagranicznymi podmiotami kredytującymi jest ważnym elementem strategii PEJ zapewniającej finansowanie inwestycji spółki i zakładającej budowanie relacji z dostawcami z krajów o rozbudowanym łańcuchu dostaw w branży jądrowej. Celem jest maksymalizacja udziału agencji kredytów eksportowych w strukturze finansowania dłużnego projektu.

Na podstawie otrzymanych do tej pory listów intencyjnych Polskie Elektrownie Jądrowe zgromadziły deklaracje zaangażowania finansowego na łączną równowartość ponad 95 miliardów złotych.

Kiedy powstanie pierwsze elektrownia atomowa?

Zdobywanie środków finansowych przybliża do realnego rozpoczęcia działania w kierunku polskiego atomu. PEJ jest już w posiadaniu decyzji środowiskowej dotyczącej samej budowy. Co więcej wśród dokumentów znaleźć można także decyzję zasadniczą Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Sama elektrownia jądrowa ma składać się z trzech bloków, a siłownia ma generować moc do 3750 MWe.

Pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma zostać uruchomiony w ramach komercyjnej eksploatacji w 2036 roku. Informację, która została umieszczona w zaktualizowanym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej przekazał w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

Jak zaznaczył Wrochna, aktualizacja PPEJ jest na ostatnim etapie przygotowań. Ma zakładać, że komercyjna eksploatacja kolejnych dwóch bloków nastąpi w 2037 i 2038 r. Inne terminy, jakie mają się znaleźć w aktualizacji PPEJ to przekazanie placu budowy wykonawcy w 2025 r. oraz zezwolenie na budowę obiektu energetyki jądrowej i początek właściwych prac w 2028 r.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wsparcie finansowe | atom | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »