Kolejne spadki cen gazu na europejskim rynku
Gaz w Europie jest coraz tańszy - ceny w kontraktach na najbliższe miesiące w gazowym hubie TTF spadły poniżej 45 euro za MWh.
Kontrakty na kwiecień potaniały o ponad 4,8 proc. do niecałych 43 euro za MWh. Ponad 4-proc. spadki zanotowały kontrakty na na kolejne dwa miesiące, których notowania są w przedziale 43-44 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.
Spadające ceny gazu to efekt stosunkowo ciepłej zimy i oszczędności, jakie wprowadzono w krajach UE. Najlepiej pokazują to wciąż wysokie stany magazynowe. Choć średnie dla Europy zapełnienie magazynów gazu sięga obecnie 60 proc., to jeszcze do niedawna było to ponad 70 proc.
Niemcy - posiadające największe magazyny gazu w UE - raportują ich zapełnienie na poziomie 67 proc. (stan na pierwsze dni marca). Zapełnienie polskich magazynów gazu sięga 68 proc. Włochy, które również mają duże możliwości gromadzenia gazu, mają magazyny zapełnione w 58 proc.
Odcięcie rosyjskich dostaw nie spowodowało w tym sezonie załamania podaży w Europie. Kilka dni temu poinformowano nawet, że brakuje chętnych do skorzystania z mobilnego terminala LNG, który miał zabezpieczyć dostawy gazu do Finlandii i Estonii po wybuchu wojny w Ukrainie i powszechnej rezygnacji z rosyjskiego surowca. Dopiero na kwiecień zaplanowano pierwszy odbiór gazu z terminala. Klientem ma być estońska spółka energetyczna.
Rosyjska agresja sprawiła, że dostawy LNG skutecznie zastępują dotychczasowy import surowca rurociągami. W 2022 r. import rosyjskiego gazu do UE spadł o 43 proc. Udział Rosji w rynku UE zmniejszył się z ok. 46 proc. w 2021 r. do 30 proc. w 2022 r. W lutym 2023 r. rosyjski gaz stanowił już mniej niż 15 proc. dostaw do UE.
Rosyjski gaz tłoczony rurociągami był zastępowany przez LNG. Import LNG do UE wzrósł o ponad 55 proc. r/r. Głównym dostawcami w 2022 r. były USA (42 proc. importu LNG), Katar (15 proc.) i Rosja (14 proc.). Wzrosła też rola dostaw gazociągami z Norwegii (wzrost o 9 proc. r/r), Algierii (wzrost 8 proc. r/r) i Azerbejdżanu (wzrost 34 proc. r/r).
(js)
Zobacz także: