Kolejne spadki cen gazu na europejskim rynku

Gaz w Europie jest coraz tańszy - ceny w kontraktach na najbliższe miesiące w gazowym hubie TTF spadły poniżej 45 euro za MWh.

Kontrakty na kwiecień potaniały o ponad 4,8 proc. do niecałych 43 euro za MWh. Ponad 4-proc. spadki zanotowały kontrakty na na kolejne dwa miesiące, których notowania są w przedziale 43-44 euro za MWh.

Ceny gazu sięgały nawet 350 euro za MWh

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.

Spadające ceny gazu to efekt stosunkowo ciepłej zimy i oszczędności, jakie wprowadzono w krajach UE. Najlepiej pokazują to wciąż wysokie stany magazynowe. Choć średnie dla Europy zapełnienie magazynów gazu sięga obecnie 60 proc., to jeszcze do niedawna było to ponad 70 proc.

Reklama

Wciąż sporo gazu w europejskich magazynach

Niemcy - posiadające największe magazyny gazu w UE - raportują ich zapełnienie na poziomie 67 proc. (stan na pierwsze dni marca). Zapełnienie polskich magazynów gazu sięga 68 proc. Włochy, które również mają duże możliwości gromadzenia gazu, mają magazyny zapełnione w 58 proc.

Odcięcie rosyjskich dostaw nie spowodowało w tym sezonie załamania podaży w Europie. Kilka dni temu poinformowano nawet, że brakuje chętnych do skorzystania z mobilnego terminala LNG, który miał zabezpieczyć dostawy gazu do Finlandii i Estonii po wybuchu wojny w Ukrainie i powszechnej rezygnacji z rosyjskiego surowca. Dopiero na kwiecień zaplanowano pierwszy odbiór gazu z terminala. Klientem ma być estońska spółka energetyczna.

Europa znalazła alternatywę dla rosyjskiego gazu

Rosyjska agresja sprawiła, że dostawy LNG skutecznie zastępują dotychczasowy import surowca rurociągami. W 2022 r. import rosyjskiego gazu do UE spadł o 43 proc. Udział Rosji w rynku UE zmniejszył się z ok. 46 proc. w 2021 r. do 30 proc. w 2022 r. W lutym 2023 r. rosyjski gaz stanowił już mniej niż 15 proc. dostaw do UE.

Rosyjski gaz tłoczony rurociągami był zastępowany przez LNG. Import LNG do UE wzrósł o ponad 55 proc. r/r. Głównym dostawcami w 2022 r. były USA (42 proc. importu LNG), Katar (15 proc.) i Rosja (14 proc.). Wzrosła też rola dostaw gazociągami z Norwegii (wzrost o 9 proc. r/r), Algierii (wzrost 8 proc. r/r) i Azerbejdżanu (wzrost 34 proc. r/r).

(js)

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz | magazyny gazu | gaz ziemny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »